Ropa Brent najwyżej od 2014 r.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 18-01-2022, 10:15

Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w listopadzie ubiegłego roku obecnie nie ma już śladu. W grudniu i w pierwszej połowie stycznia ceny ropy odrabiały straty, a wzrosty bywały dynamiczne. W rezultacie, obecnie cena ropy naftowej WTI dotarła już do poziomu 85 USD za baryłkę, a więc okolic ubiegłorocznych maksimów.

Natomiast jeszcze większe emocje wzbudza sytuacja na rynku ropy Brent, której notowania dzisiaj rano sięgnęły 88 USD za baryłkę, tym samym docierając do najwyższych poziomów od grudnia 2014 roku. Są to więc najwyższe ceny ropy tego gatunku od ponad siedmiu lat.

Główną przyczyną tak dynamicznych wzrostów cen ropy naftowej w bieżącym tygodniu są napięcia geopolityczne, które na nowo pojawiły się na Bliskim Wschodzie. Jemeńska grupa Huti zaatakowała bowiem kilka celów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – głównie w okolicach rafinerii w Musaffah oraz w rejonie lotnisk w Abu Dhabi i Dubaju. Ataki wywołały eksplozje i pożary, w których zginęły 3 osoby.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Póki co, emiracka firma ADNOC podała, że ataki nie wpłynęły na produkcję i eksport paliw. Niemniej, ruch Huti zagroził kolejnymi uderzeniami na cele w ZEA. Jednocześnie, przedstawiciele ZEA odpowiedzieli, że „rezerwują sobie prawo do odpowiedzi na te ataki terrorystyczne”.

Wspomniane ataki są jednym z elementów trwającego już wiele lat konfliktu pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską. Wojownicy Huti w Jemenie są wspierani przez Iran, zaś ZEA należy do arabskiej koalicji na czele z Saudyjczykami. Obie polityczne siły ścierają się między sobą przy mniej lub bardziej oficjalnym wsparciu odpowiednio Rosji oraz USA. O ile więc produkcja ropy nie spadła, to ataki przypomniały, że konflikt nadal trwa, nawet mimo faktu, że od strony gospodarczej Arabia Saudyjska i Iran są w stanie ze sobą współpracować w ramach kartelu OPEC.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane