Ropa Brent zdrożała, WTI staniała

opublikowano: 27-11-2020, 21:08

Cena obu głównych rodzajów ropy wzrosła czwarty tydzień z rzędu.

Inwestorzy kupowali w ostatnich tygodniach ropę w związku z oczekiwaniem, że pojawienie się szczepionek na COVID-19 przybliża moment pokonania pandemii i powrót normalności gospodarczej wraz z popytem na surowce. Dodatkowo notowaniom ropy sprzyjały spekulacje sugerujące, że OPEC+ zdecyduje o przedłużeniu porozumienia w sprawie ograniczenia podaży surowca, które wygasa z końcem roku. Niektórzy analitycy zwracali jednak uwagę, że drożejąca ropa może zniechęcić niektórych uczestników sojuszu do dalszej redukcji wydobycia. Harry Tchilinguirian, szef strategii rynku towarowego w BNP Paribas uważa, że w tej grupie są Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zaznaczył, że jeśli rozmowy zaplanowane podczas weekendu przed spotkaniem OPEC+ w przyszłym tygodniu pokażą utrzymanie spójności sojuszu, można oczekiwać dalszego wzrostu ceny ropy.

Ropa WTI ze styczniowych kontraktów staniałą w piątek o 0,4 proc. do 45,52 USD. Przez tydzień zdrożała o 8 proc. Ropa Brent z kontraktu na ten sam miesiąc zdrożała o 1,0 proc. do 48,27 USD. Przez tydzień zdrożała o ponad 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane