Ropa coraz tańsza

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 15-09-2022, 21:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania ropy zakończyły czwartkową sesję na najniższym poziomie od tygodnia. Surowiec nadal cierpi z powodu umacniania się dolara oraz niepokojących prognoz odnośnie przyszłego zapotrzebowania na „czarne złoto”.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Eksperci podkreślają, że światowa gospodarka obciążona rosnącymi stopami procentowymi, które tłumią ożywienia ograniczając popyt.

Negatywnie na wycenę surowca wpłynął też raport o jego zapasach w USA. Według Energy Information Administration, zwiększyły się one o 2,4 mln baryłek, choć w głównej mierze nastąpiło to w wyniku spadku o ponad 8 mln baryłek Strategicznych Rezerw.

W rezultacie na finiszu czwartkowej sesji na NYMEX, październikowe kontrakty na ropę odmiany WTI taniały o 3,8 proc. (3,38 USD) do poziomu 85,10 USD/b. Z kolei odmiana Brent na giełdzie ICE Europe Futures w listopadowych kontraktach potaniała o 3,5 proc. (3,26 USD) kończąc dzień na poziomie 90,84 USD/b, najniższym od 8 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane