Czytasz dzięki

Ropa czy złoto — oto jest pytanie

Ropa naftowa powinna odzyskiwać siły, jednak w razie dalszego napływania niekorzystnych informacji związanych z koronawirusem to złoto powinno przynieść wyższe zyski

Surowcowy indeks Bloomberg Commodity, który głównie za sprawą epidemii koronawirusa tąpnął w styczniu o 7,5 proc., najmocniej od 4,5 roku, nie przestaje notować silnych wahań. W lutym stracił 5,2 proc., by na pierwszych marcowych sesjach odrobić dwie trzecie tych strat. Po tym jak pierwszą falę wyprzedaży napędzała przecena miedzi, której kluczowym odbiorcą jest chiński przemysł, w ostatnich dniach największe wahania notowały ceny ropy.

— Również w marcu to rynek ropy powinien być najbardziej wrażliwy na doniesienia związane z koronawirusem — zapowiada Mateusz Namysł, analityk mBanku.

Inwestorzy dyskontowali pogorszenie perspektyw popytu na ropę, związane z wpływem rozszerzania się epidemii na nastroje konsumentów na świecie. Zdaniem dwojga spośród ankietowanych specjalistów ceny ropy będą kontynuować rozpoczęte odbicie, jednak również dwa głosy zdobyło będące głównym beneficjentem zawirowań złoto.

— Prognozowanie w czasach zarazy jest niezwykle trudne. Mało kto pokusiłby się o zdecydowaną prognozę, jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna na świecie — przyznaje Marcin Kiepas, analityk Tickmilla.

Mniej kontrowersyjne okazało się wyznaczenie surowców, które mogą znaleźć się pod presją. W tym kontekście specjaliści najchętniej wskazywali pallad i pszenicę. Ceny tego pierwszego tąpnęły w ostatnich dniach, po tym jak od dołka sprzed czterech lat wzrosły ponad sześciokrotnie. Na rynku używanego w katalizatorach samochodowych metalu panuje stały niedobór podaży, jednak zdaniem ekspertów taka skala umocnienia jest nie do utrzymania. Tymczasem pszenica może tanieć za sprawą oczekiwań dalszej nadpodaży.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Złoto

Długoterminowy trend wzrostowy w notowaniach złota pozostaje niezaburzony pomimo ostrego tąpnięcia kursu poniżej 1600 USD za uncję. Niskie rentowności obligacji i gotowość banków centralnych do luzowania polityki to woda na młyn kupujących kruszec.

 • Pallad

Wzrost cen palladu wywołały czynniki przejściowe, których wpływ na rynek powinien wygasać. Niepewność związana z koronawirusem i zaburzenia łańcuchów dostaw mogą sprzyjać schłodzeniu popytu na surowiec, który kosztuje trzy razy tyle co platyna mogąca pełnić funkcję substytutu.

Marcin Kiepas, Tickmill

 • Ropa WTI

O ile jednak sytuacja dramatycznie się nie pogorszy, to w marcu jest szansa na wzrostowe odbicie. Taki scenariusz sugeruje bliskość dołków z lat 2016, 2017 i 2018, a także możliwe ograniczenie przez OPEC produkcji.

 • Cukier

W końcówce lutego kurs przebił wsparcie na wysokości 14,35 USD, wybijając się dołem z rysowanego od września kanału wzrostowego. Notowania wróciły też poniżej szczytu z października 2018 r. (14,21 USD), a na tygodniowych wskaźnikach pojawiły się sygnały sprzedaży. To znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zniżek do 12,90 USD, czyli lokalnych szczytów z czerwca i października 2019 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Mateusz Namysł, mBank

 • Platyna

Dotychczas był to najsłabiej zachowujący się z metali szlachetnych. Liczę na choć trochę lepsze zachowanie platyny w krótkim terminie. Wpływ na notowania tego surowca będzie miała awersja do ryzyka na rynkach.

 • Pszenica

Notowania surowca w ostatnich dwóch miesiącach pozostają w trendzie spadkowym i zakładam utrzymanie się tej tendencji w kolejnym miesiącu ze względu na perspektywę wysokich zbiorów na świecie.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Ropa naftowa WTI

Notowania ropy naftowej gwałtownie spadły w lutym, co stworzyło bazę do odbicia. Niemniej, oprócz kwestii technicznych, zwyżce mogą sprzyjać fundamenty, zwłaszcza jeśli OPEC zdecyduje się na działania wspierające notowania ropy naftowej, takie jak np. kolejne obniżenie limitów produkcji w kartelu.

 • Pallad

Notowania palladu tąpnęły w wyniku oczekiwań wyhamowania dynamiki wzrostu popytu na ten kruszec ze strony branży motoryzacyjnej. W krótkoterminowej perspektywie wpływa na to spowolnienie gospodarcze jako konsekwencja koronawirusa, natomiast w dłuższej perspektywie pallad może być coraz chętniej zastępowany tańszą platyną.

Adam Anioł, BM BNP Paribas

 • Złoto

Mimo ostatnich zwyżek, surowiec traktowany jako bezpieczna przystań może nadal korzystać na niepewności związanej z rozwojem sytuacji epidemiologicznej i jej wpływem na globalną gospodarkę.

 • Pszenica

Spodziewamy się, że ostatnie spadki będą kontynuowane z uwagi na negatywny dla cen bilans popytu i podaży. Dodatkowo obecnie ceny surowca są nadal wyższe, niż wynikałoby to z sezonowości ostatnich lat.

Michał Stajniak, X-Trade Brokers

 • Srebro

Po zastanawiającym cofnięciu na rynku metali szlachetnych z końca lutego, w związku z szukaniem przez inwestorów płynności w celu pokrycia wezwania na uzupełnienie depozytów zabezpieczających na innych rynkach, rynek ten powinien wrócić do łask. Dodatkowo metale szlachetne powinny zyskiwać wraz z dalszym luzowaniem polityki monetarnej w związku z epidemią koronawirusa.

 • Nikiel

Rynek surowców jest mocno wyprzedany w związku z epidemią koronawirusa. Niemniej warto zauważyć, że niektóre rynki mogą wciąż kontynuować cofnięcie. Takim rynkiem może być nikiel ze względu na to, że zdecydowana większość tego metalu jest powiązana z sektorem stalowym, w szczególności w Chinach. Obecnie odnotowywane są najwyższe poziomy zapasów produktów stalowych w Chinach w historii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane