Czytasz dzięki

Ropa drożeje, rafinerie mają przestoje

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-08-2005, 11:39

Ceny ropy na światowych giełdach zbliżają się w środę blisko rekordowych poziomów w reakcji na przestoje wielu rafinerii - podają brokerzy.

Ceny ropy na światowych giełdach zbliżają się w środę blisko rekordowych poziomów w reakcji na przestoje wielu rafinerii - podają brokerzy.

    Na dodatek meteorolodzy przewidują, że w tym roku będzie więcej huraganów niż wcześniej oczekiwano, a to może wywołać zakłócenia w dostawach i produkcji ropy. W takiej sytuacji w czwartym kwartale roku na rynku paliw trudno będzie zaspokoić wysoki w tym okresie popyt.

    "Rynek jest zaniepokojony o sytuację, jaka może być na rynkach paliw w ostatnim kwartale roku" - powiedział Michael Lewis z Deutsche Bank AG w Londynie.

    Baryłka lekkiej ropy WTI w dostawach na wrzesień zdrożała w środę w handlu elektronicznym na NYMEX w Nowym Jorku o 30 centów, czyli 0,5 proc., do 62,19 USD. To już tylko o 11 centów mniej niż odnotowany dwa dni temu rekord 62,30 USD za baryłkę.

    We wtorek ropa w USA kosztowała na zamknięciu sesji 61,89 USD za b, najwięcej od czasu rozpoczęcia handlu w 1983 r.

    Obecnie surowiec ten jest droższy niż przed rokiem o 41 proc. Tymczasem trwa oczekiwanie na popołudniowe dane Departamentu Energii o zapasach ropy w USA w ubiegłym tygodniu. Analitycy oceniają, że zapasy ropy spadły o 1,4 mln baryłek, a benzyny o 0,8 mln.

    Analityków niepokoją przedstawiane prognozy amerykańskich służb meteo, które przewidują, że w tym sezonie może wystąpić ponad 20 tropikalnych burz i 11 huraganów, podczas gdy w majowej ocenie meteorolodzy mówili o 15 burzach i 9 huraganach.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane