Ropa i Haga mogą pokrzyżować plan Putina

opublikowano: 04-03-2020, 22:00

Niskie ceny ropy oraz nakaz zapłaty 50 mld USD w związku z nacjonalizacją Jukosu uderzają w finanse Rosji — wynika z raportu PB Forecast Makro Europa Wschodnia.

Jedną z odczuwalnych konsekwencji epidemii koronawirusa jest spadek cen ropy. Baryłka ropy urals staniała pod koniec lutego do poniżej 50 USD. Winne jest osłabienie aktywności gospodarczej na świecie wywołane ograniczeniem pracy w przemyśle chińskim, co przekłada się na problemy w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw w skali globu, a także ograniczeniem ruchu lotniczego. Gdyby w efekcie pogarszających się nastrojów w gospodarce presja cenowa się utrzymała, postawiłoby to pod znakiem zapytania ogłoszony przez prezydenta Putina plan stymulowania gospodarki poprzez szeroki program inwestycyjny, a także wydatki socjalne. Jego koszt to około 60 mld USD. Według Antona Siłuanowa, ministra finansów, Rosja jest w stanie sfinansować obietnice budżetowe przez kolejne cztery lata przy cenie baryłki wynoszącej nawet 30 USD. Natomiast według analityków poziom cen bezpiecznych z punktu widzenia wydatków budżetowych to około 50 USD w tym i kolejnym roku.

Taki jest też scenariusz bazowy banku centralnego Rosji. Gdyby okazał się nierealny, władze będą jednak za wszelkącenę starały się utrzymać wydatki publiczne na zaplanowanym poziomie. Pomóc ma w tym sprzedaż rezerw walutowych, zwiększenie produkcji ropy i gazu, a przede wszystkim planowana sprzedaż udziałów w największym banku: Sbierbanku. Udziały ma sprzedać bank centralny, a kupującym ma być ministerstwo finansów. Pieniądze mają pochodzić z Narodowego Funduszu Dobrobytu, w którym zgromadzono około 125 mld USD na ciężkie czasy. Transakcja opiewa na 40 mld USD. Jej celem jest zasilenie budżetu państwa pieniędzmi z funduszu dobrobytu, aby uruchomić je na poczet wydatków społecznych i inwestycji. Inaczej niż w 2014 r. władze rosyjskie wydają się więc dobrze przygotowane na pogorszenie koniunktury gospodarczej.

W skrajnym scenariuszu globalnej recesji wywołanej konsekwencjami epidemii koronawirusa będą jednak zmuszone do rewizji założeń, co z kolei może mieć przełożenie na sytuację społeczno-polityczną. Dlatego w pierwszej kolejności byłyby cięte wydatki inwestycyjne, a nie socjalne. To jednak nie koniec złych wieści dla Rosji. 17 lutego sąd apelacyjny w Hadze nakazał Federacji Rosyjskiej zapłatę 50 mld USD w związku z nacjonalizacją koncernu Jukos. Sprawa dotyczy trwającego od 15 lat największego procesu arbitrażowego na świecie. W 2003 r. Michaił Chodorkowski, założyciel i szef Jukosu, został aresztowany pod zarzutem oszustw podatkowych, a jego majątek zagrabiony przez państwo.

Zagraniczni udziałowcy nie otrzymali odszkodowania, ponieważ władze uznały, że majątek Jukosu pokrył zaległe zobowiązania podatkowe koncernu. Jego aktywa trafiły do kontrolowanego przez państwo Rosnieftu, największego producenta ropy w kraju. Nowy wyrok zostanie odrzucony przez Rosję. Zarówno ze względów politycznych: w projekcie zmian konstytucji pojawił się przepis o prymacie prawa krajowego nad międzynarodowym, jak też finansowych: 50 mld USD to prawie 16 proc. rocznego budżetu Rosji i jedynie 10 mld USD mniej niż wydatki rozwojowe i społeczne przewidziane w ogłoszonym w styczniu planie Putina na kolejne lata. Holding GML, który reprezentuje byłych udziałowców Jukosu, próbował w przeszłości egzekwować wyroki poprzez zajmowanie mienia Federacji Rosyjskiej za granicą. Jest prawdopodobne, że ponownie sięgnie po podobne narzędzia.

Wypróbuj bezpłatnie przez miesiąc nowy serwis analityczny PB Forecast Makro Europa Wschodnia. Dowiedz się o aktualnej sytuacji gospodarczej i ostatnich zmianach polityczno-regulacyjnych w Rosji, Białorusi i Ukrainie: https://oferta.pb.pl/forecast-makro-europa-wschodnia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Olaf Osica, SpotData

Polecane