Ropa mocno zdrożała

opublikowano: 03-10-2022, 21:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cena ropy poszła mocno w górę pod wpływem doniesień o możliwości zmniejszenia wydobycia przez OPEC+ aż o ponad 1 mln baryłek dziennie.

OPEC+ ma podjąć w środę decyzję w sprawie wydobycia. Kartel może zareagować na niedawny spadek notowań ropy spowodowany oczekiwanym niższym popytem wynikającym z hamowania gospodarek oraz umocnienia dolara. Wzrost notowań ropy spowodowany przez OPEC+ może spotkać się z negatywną reakcją Zachodu, bo z jednej strony utrudnia walkę z inflacją, a z drugiej oznacza zwiększenie dochodów Rosji potrzebnych jej na kontynuację napaści na Ukrainę.

Na zamknięciu sesji na NYMEX kurs baryłki ropy WTI z listopadowych kontraktów rósł o 5,2 proc. do 83,86 USD i był najwyższy dla tej fazy notowań od 20 września. Ropa Brent z grudniowych kontraktów drożała na ICE Futurs Europe o 4,4 proc. od 88,86 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane