Ropa najdroższa od września

Nie słabnące napięcia na Bliskim Wschodzie wypchnęły notowania ropy na wielomiesięczne maksima.

W poniedziałek notowania kontraktów na ropę WTI zyskują 1,0 proc., zbliżając się na wyciągnięcie dłoni do wrześniowego szczytu wypadającego na poziomie 100 USD. Kupujący przeważają także na rynku  odmiany brent, gdzie ceny wzrosły najwyżej od początku kwietnia. To skutek obaw o wzrost napięć na Bliskim Wschodzie oraz oczekiwań, ze w tym roku sezon wyjazdów wakacyjnych na półkuli północnej będzie lepszy niż ubiegłoroczny, zauważa agencja Bloomberg.

- Za trwające od tygodnia zwyżki notowań odpowiadają zapowiedzi dozbrojenia syryjskiej opozycji przez USA – komentował dla Bloomberga Robin Mills, szef działu doradztwa w dubajskiej firmie Manaar Energy.

Jak w ubiegłym tygodniu nieoficjalnie przyznały źródła zbliżone do administracji amerykańskiej, prezydent Barrack Obama wyraził zgodę na rozpoczęcie dostaw broni dla syryjskich rebeliantów. Jak w poniedziałkowym raporcie zwraca uwagę bank Morgan Stanley, presję na zwyżki wywierają także zmniejszone dostawy z Morza Północnego, spowodowane wstrzymaniem produkcji na jednym z pól należących do Norwegii. Tymczasem stronę popytową wspiera rozpoczynający się na półkuli północnej sezon wyjazdów wakacyjnych.

Uspokoić rynku nie zdołały nawet wyniki wyborów w Iranie, gdzie najbardziej umiarkowany kandydat  Hassan Rohani już w pierwszej turze zdobył ponad połowę głosów. Mimo pierwszych pozytywnych reakcji wciąż bardzo odległa jest droga do porozumienia z USA i Unią Europejską, które nałożyły sankcje na szóstego na świecie producenta ropy. W przerwanie dobrej passy surowca nie wierzą zarządzający. W ubiegłym tygodniu fundusze hedgingowe zwiększyły pozycje obliczone na zwyżki cen ropy do najwyższego poziomu od 15 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ropa najdroższa od września