Ropa o krok od większej korekty

Marzec powinien stać pod znakiem przeceny ropy naftowej oraz kontynuacji zwyżek cen niektórych metali, zapowiadają eksperci

Ropa naftowa będzie w najbliższym miesiącu najsłabszym ogniwem wśród surowców, uważa aż dwie trzecie spośród ankietowanych przez „PB” specjalistów. Wyjątkowo bycze pozycjonowanie inwestorów grozi wyprzedażą, w sytuacji gdy na horyzoncie widać kilka czynników niesprzyjających hossie na rynku „czarnego złota”, takich jak duże zapasy, rosnąca produkcja ze złóż łupkowych w USA oraz potencjalne pogorszenie dyscypliny producentów we wprowadzaniu cięć. Uczestnicy ankiety są jednak znacznie bardziej podzieleni, jeżeli chodzi o kierunek, w którym będą zmierzały notowania surowców jako grupy aktywów.

Zobacz więcej

Rys. Piotr Chatkowski

— Po kilku latach bessy surowce są pod każdym względem niedowartościowane, co powinno stanowić dobrą okazję inwestycyjną. Niemniej jednak na rynku cały czas panują negatywne nastroje, a to może opóźnić zwyżki — oceniają zajmujący drugie miejsce w rankingu Krzysztof Koza i Mateusz Groszek z firmy brokerskiej Admiral Markets.

— Spodziewam się, że marzec będzie stał pod znakiem wzrostu awersji do ryzyka, co w większości przypadków będzie przekładało się na spadki cen surowców przemysłowych i lepsze zachowanie metali szlachetnych — oponuje jednak Marcin Kiepas, analityk niezależny.

Według Mateusza Namysła z Raiffeisen Polbanku każące spodziewać się obfitych zbiorów prognozy dobrej pogody będą dalej ciążyć na notowaniach niektórych surowców rolnych.

Jednocześnie specjaliścinie mieli murowanego faworyta do zwyżek, a po jednym uczestniku ankiety obstawiło kontynuację hossy na rynkach dwóch kluczowych metali przemysłowych. Miedź i nikiel wspierać powinny głównie zakłócenia po stronie podaży, przewidują Andrzej Kiedrowicz z KOI Capital oraz liderujący rankingowi z blisko 98-procentową stopą zwrotu Mateusz Namysł.

[FOT. BLOOMBERG]

Dorota Sierakowska

DM BOŚ

Kakao

Chociaż ostatnie miesiące na rynku kakao były okresem przeceny, to spadek notowań wyhamował, a duża liczba krótkich pozycji inwestorów instytucjonalnych na tym rynku stwarza bazę do wzrostowego odreagowania.

Ropa WTI

Notowaniom ropy naftowej nie udaje się wypracować nowych tegorocznych maksimów, a nastawienie funduszy na rynku tym jest wyjątkowo optymistyczne: liczba długich pozycji jest największa od lata 2014 r., czyli momentu poprzedzającego gwałtowną przecenę.

Colin Cieszynski

CMC Markets

Benzyna

Według danych historycznych towarem, który osiąga zdecydowanie najlepsze wyniki w marcu, jest benzyna, przynosząc inwestorom średni zysk na poziomie 13,2 proc., co związane jest ze zbliżającym się sezonem intensywnych podróży wakacyjnych. W styczniu i lutym nastąpił sezonowy spadek cen benzyny, które jednak w ostatnim czasie zaczęły ponownie rosnąć.

Kawa Robusta

W lutym nastąpiło zdecydowane przełamanie rocznego trendu wzrostowego i spadek notowań poniżej 2100. Pierwszy poziom wsparcia to 2040 lub 2000, jednak trend spadkowy może spowodować obniżenie średniej 200-dniowej do 1934. Również dane historyczne wskazują, że marzec jest miesiącem spadku notowań kawy Robusta.

Krzysztof Koza, Mateusz Groszek

Admiral Markets

Pszenica (W1:COM)

Według raportu Światowej Rady Zbóż roczna produkcja pszenicy wyniesie w tym roku 752 mln ton, czyli o 15 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie. Tendencja pozostaje wzrostowa, ale popyt zwiększa się w takim samym tempie jak podaż. Osłabiający się dolar amerykański powinien pozytywnie wpływać na ceny surowców rolnych, w tym pszenicy.

Ropa WTI (CL1:COM)

Liczba pozycji długich netto na kontraktach terminowych znalazła się na wieloletnim maksimum, co świadczy o mocnym wykupieniu rynku. Rosnąca produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych może wystraszyć inwestorów, co może powodować pośpieszne zamykanie długich pozycji na kontraktach terminowych na WTI.

Mateusz Namysł

Raiffeisen Polbank

Nikiel (LN1 Comdty)

Brak zwiększenia eksportu z Indonezji wraz z potencjalnym ograniczeniem wydobycia w kopalniach na Filipinach w związku z ich negatywnym wpływem na środowisko powinny wspierać notowania surowca także w marcu.

Ropa WTI (ticker CL1 Comdty)

Duża liczba otwartych długich pozycji na ropie zwiększa potencjał do jej spadku, zwłaszcza jeśli mieć na uwadze ignorowanie przez rynek wysokich zapasów surowca na świecie i rosnącą liczbę platform wiertniczych w Stanach Zjednoczonych.

Marcin Kiepas

analityk

Kakao

Pozycja mocno spekulacyjna. Ceny kakao są w mocnym trendzie spadkowym, co potwierdza przełamanie dołka z marca 2013 r. (2059 USD za tonę) i zejście poniżej bariery 2000 USD. Jednocześnie też ten rynek, po sześciu miesiącach systematycznych spadków, jest bardzo wyprzedany. Rośnie ryzyko mocnego, krótkoterminowego odbicia w górę.

Bawełna

Ceny bawełny na początku lutego wyznaczyły szczyt na poziomie 77,31 USD za funt, zawracając poniżej oporu na 77,89 USD. Następnie jeszcze dwukrotnie strona popytowa próbowała wybić się powyżej poziomów z początku lutego, ale bez powodzenia. To sugeruje powrót w rejon dolnego ograniczenia półrocznego kanału wzrostowego. Obecnie to 71,30 USD.

Andrzej Kiedrowicz

KOI Capital

Miedź

Ceny miedzi mogą dalej rosnąć, wspierane przez zakłócenia w dostawach oraz kurczące się zapasy surowca, szczególnie na rynku azjatyckim. Dodatkowo, pracownicy chilijskiej kopalni Escondida — największej na świecie — zapowiedzieli, że strajk może być kontynuowany nawet przez dwa miesiące. To może doprowadzić do wzrostu cen powyżej poziomu 6 tys. USD za tonę.

Ropa WTI

Kraje OPEC wdrożyły już w życie ponad 90 proc. planowanego cięcia produkcji, a mimo to ceny ropy utrzymują się w konsolidacji od ponad dwóch miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ szybko rośnie produkcja z amerykańskich złóż łupkowych, co utrzymuje nadwyżkę surowca na rynku. W USA działa już 591 wiertni, najwięcej od października 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy