Czytasz dzięki

Ropa tanieje przez brak porozumienia w OPEC+

opublikowano: 07-12-2018, 08:07

Cena ropy spada w piątek rano po doniesieniach o braku porozumienia w sprawie zmniejszenia podaży surowca podczas spotkania przedstawicieli OPEC i Rosji w Wiedniu.

Porozumienia nie udaje się osiągnąć po raz pierwszy od blisko pięciu lat. Powodem jest sprzeciw Rosji wobec proponowanej przez Arabię Saudyjską wielkości redukcji wydobycia.

Ropa WTI ze styczniowych kontraktów tanieje w piątek rano o 1,0 proc. do 50,98 USD. Kurs ropy Brent z lutowych kontraktów spada także o 1,0 proc. do 59,45 USD.

Saudyjski minister ds. ropy Khalid Al-Falih powiedział, że nie wie, czy piątkowe spotkanie w Wiedniu zakończy się osiągnięciem porozumienia.

- Nie wszyscy są gotowi ciąć wydobycie w tej samej wielkości. Rosja nie jest gotowa do znaczącego cięcia – powiedział Al-Falih.

Arabia Saudyjska chciałaby zmniejszenia wydobycia o 1 mln baryłek dziennie.

- Jeżeli OPEC i jego sojusznicy nie uzgodnią cięcia o co najmniej 1 mln baryłek dziennie, obawy nadpodaży, szczególnie w pierwszym kwartale 2019 roku, utrzymają się – powiedział Takayuki Nogami, główny ekonomista Japan Oil, Gas and Metals National Corp.

Podkreślił, że wypowiedzi saudyjskiego ministra ds. ropy „zwiększają sceptycyzm na rynku ropy w sprawie możliwości zawarcia porozumienia”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane