Ropa w USA drożeje od 4 tygodni

  • PAP
opublikowano: 14-01-2022, 08:21

Ropa naftowa w USA nieznacznie tanieje w czasie piątkowej sesji, ale surowiec zalicza już 4. z kolei tydzień ze zwyżką notowań - to najdłuższa seria wzrostów notowań ropy od X 2021 r. - informują maklerzy.

fot. Matthew Busch/Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 81,95 USD, niżej o 0,21 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 84,49 USD za baryłkę, wyżej o 0,02 proc.

Sytuacja na rynkach ropy zacieśnia się, pomimo że na świecie szybko rozprzestrzenia się wariant koronawirusa - Omikron, ale jest on łagodniejszy niż poprzednia Delta i nie ma dużego wpływu na globalny popyt na ropę.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) wskazała w tym tygodniu, że zapotrzebowanie na ropę na świecie jest silniejsze niż się tego spodziewano.

W USA od 7 tygodni maleją zapasy ropy i są one obecnie na najniższym poziomie od 2018 r.

W tym tygodniu ropa w Nowym Jorku zdrożała o 3,7 proc. Surowiec skorzystał z pojawienia się czynników sprzyjających zwyżkom notowań, m.in. przerw w dostawach ropy z Kazachstanu i Libii. Do tego na rynkach są obawy, że producenci ropy z OPEC+ nie są w stanie w pełni realizować swoich comiesięcznych wzrostów produkcji - łącznie o 400 tys. baryłek dziennie.

"Ceny ropy utrzymają się w najbliższym czasie w przedziale 80-85 USD za baryłkę" prognozuje Suvro Sarkar, analityk ds. rynków energii w DBS Bank Ltd.

"Popyt na surowiec jest nadal bardzo silny i jak dotąd Omikron nie ma realnego wpływu na rynek ropy, ale możliwa jest +pewna korekta+ cen, gdy problemy z dostawami ropy z Libii zostaną rozwiązane" - dodaje.

Stratedzy Goldman Sachs Group Inc. wskazali w raporcie z 13 stycznia, że jak dotąd wpływ Omikronu na ceny ropy "był skromny". Dodali, że wzrost produkcji ropy z OPEC w tym roku r. prawdopodobnie przetestuje - po raz pierwszy od 2004 r., jakie wolne mocne produkcyjne mają kraje kartelu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane