Ropa wyraźnie tanieje

opublikowano: 23-03-2021, 14:29

Cena ropy spada z powodu obaw dotyczących perspektyw popytu.

W Londynie kurs ropy Brent spadał nawet o 5 proc. Obecnie baryłka tanieje o 3,7 proc. do 62,21 USD. Kurs ropy WTI spada o ponad 4 proc. do 59,01 USD.

Inwestorzy zaczęli obawiać się, że nasilenie pandemii na świecie, widoczne przez powrót restrykcji w takich krajach, jak Niemcy, czy Indie, zaczęło zagrażać dalszej prawie sytuacji gospodarczej, a także wzrostowi popytu na ropę. Do tego dochodzą czynniki techniczne. Ropa Brent z najkrótszego kontraktu jest po raz pierwszy od stycznia notowana z dyskontem wobec ropy z kontraktu na następny miesiąc, co określa się terminem contago i zwykle oznacza nadpodaż. W przypadku ropy WTI niedźwiedzim sygnałem jest spadek kursu poniżej 50-dniowej średniej ruchomej po raz pierwszy od listopada.

- Droga ropy do odbudowy popytu wydaje się pełna przeszkód – powiedział Bjornar Tonhaugen, szef rynku ropy w firmie konsultingowej Rystad Energy . – Głębokość korekty jest zaskakująca z tego powodu, że jesteśmy tylko tydzień od spotkania ministrów OPEC+ zwołanego 1 kwietnia oraz w momencie kiedy stymulacja fiskalna w USA powinna poprawić nastroje na rynkach – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane