Ropa znów może kosztować 150 USD

MD
opublikowano: 25-03-2009, 19:46

Rośnie ryzyko drugiego szoku cenowego na  rynku ropy, ostrzega w najnowszym raporcie McKinsey Global Institute.

Eksperci McKinsey’a ostrzegają, że choć w krótkim terminie popyt na ropę może ustabilizować się lub nawet zmaleć w związku z globalnym kryzysem gospodarczym, wzrost popytu na surowiec w krajach rozwijających się może oznaczać, że wkrótce pojawi się problem z zapewnieniem dostatecznej podaży. Rośnie zatem ryzyko powrotu sytuacji z lata ubiegłego roku, kiedy cena baryłki ropy doszła do prawie 150 USD. Według ekspertów McKinsey’a, może stać się to już w latach 2010-2013, w zależności od głębokości obecnego kryzysu. Wzywają oni do podjęcia odpowiednich działań zwiększających efektywność wykorzystania źródeł energii. Podkreślają, że takie rozwiązania, jak wprowadzenie do użytku elektrycznych aut, czy biopaliw nie wystarczą. W przypadku pierwszych spodziewają się iż nie będą miały dużego znaczenia aż do 2020-2030 roku. W przypadku biopaliw eksperci McKinsey’a wskazują, że produkcja biodiesla jest wciąż zbyt mała, aby mógł on stać się realną alternatywą dla oleju napędowego.

Wśród środków, które mogą pomóc, eksperci McKinsey’a wskazują rezygnację z subsydiowania paliw w takich krajach jak Arabia Saudyjska, Iran i Wenezuela, zastąpienie oleju opałowego przez gaz ziemny w ogrzewaniu domów i przemyśle oraz wprowadzenie podwyższonych kryteriów zużycia paliwa aut w krajach, gdzie one nie obowiązują. Raport McKinsey’a wzywa także rząd USA do zniesienia barier handlowych, które ograniczają import etanolu produkowanego w Brazylii. Eksperci opowiadają się również za skłonieniem wszystkich producentów aut do wyposażenia je w silniki “flex-fuel”, umożliwiające stosowanie zarówno konwencjonalnej benzyny, jak i paliw alternatywnych.

Wszystkie wymienione sposoby mogą, według McKinsey’a, ograniczyć dzienny popyt na ropę o 6-11 mln baryłek, co stanowi ekwiwalent wycofania wszystkich lekkich pojazdów z dróg w Europie i USA w 2020 roku. 

MD, nyt.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa znów może kosztować 150 USD