Ropa znów tanieje

Maciej Zbiejcik
12-12-2002, 00:00

Po silnym wybiciu we wtorek rynek paliw uległ wczoraj wyraźnej korekcie. Bodźcem do przeceny był wzrost zapasów w Stanach Zjednoczonych. Wyniki opublikowane przez Amerykański Instytut Paliw zaskoczyły niemal wszystkich. Niskie temperatury w USA i zakłócenia w dostawach ropy z Wenezueli spowodowały, że rynek spodziewał się spadku rezerw ropy i jej produktów.

Okazało się jednak, że amerykańskie zapasy paliw destylowanych, w tym diesla i oleju opałowego, wzrosły w minionym tygodniu o 1,84 mln baryłek (1,5 proc.). Zwiększeniu o 4,29 mln baryłek (2,1 proc.) uległy też rezerwy benzyny.

Dzisiaj oczy całego rynku zwrócone będą na Wiedeń, gdzie ministrowie z państw OPEC ocenią sytuację na światowych rynkach paliw i prawdopodobnie dokonają zmiany dotychczasowego limitu dostaw tego surowca. Pojawiają się spekulacje, że OPEC prawdopodobnie obniży produkcję ropy od przyszłego miesiąca o 1,5-2 mln baryłek dziennie. Z kolei Iran, drugi po Arabii Saudyjskiej największy producent ropy na Bliskim Wschodzie, może zwiększyć produkcję tego surowca o 500 tys. baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa znów tanieje