Ropa znowu stymuluje podaż

Paweł Kubisiak
11-08-2005, 00:00

Środowa sesja na Wall Street zapowiadała się optymistycznie dzięki dobrym wynikom spółek i pozytywnej ocenie stanu gospodarki zawartej w uzasadnieniu decyzji Fed o podwyższeniu stóp procentowych. Fed podniósł je we wtorek o ćwierć procenta, lecz była to decyzja przewidywalna, a amerykański bank centralny nie zamierza na razie zaostrzać polityki monetarnej.

Optymizm rozwiał się w drugiej części notowań. Rynek zdominowała podaż, gdyż ponownie powiało chłodem z rynku paliw, gdzie ropa kolejny raz osiągnęła historyczny rekord. Kontrakty na baryłkę z dostawą na wrzesień wzrosły w Nowym Jorku o 1,68 USD i osiągnęły 64,75 USD. To najwyższy wynik w historii i kolejny raz w ślad za wzrostem ropy wzrosła podaż na Wall Street.

Dzięki dobrym wynikom kwartalnym ponad 1 proc. podrożały akcje AIG, największej amerykańskiej spółki ubezpieczeniowej. Podobny wzrost zanotował Federated Department Stores. Detalista pochwalił się przed sesją dobrymi wynikami.

Straty zanotowały natomiast Cisco i Walt Disney, które przekazały raporty we wtorek. Akcje Cisco System potaniały prawie 7 proc. Producent routerów miał dobre wyniki, lecz rozczarowała prognoza wzrostu sprzedaży w obecnym kwartale. Z kolei papiery Disney’a potaniały o blisko 3 proc. Drugi w USA koncern medialny miał zadowalające zyski, ale rozczarował przychodami.

Lepiej zakończyły dzień giełdy europejskie. Indeksy osiągnęły nowe, trzyletnie maksima dzięki dobrym wynikom ubezpieczycieli, na czele z niemieckim Allianzem. Popyt wzmocniły pogłoski o możliwym przejęciu niemieckiego Commerzbanku przez hiszpański Santander lub francuski BNP Paribas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa znowu stymuluje podaż