Rosja będzie spłacać rublami dług w dolarach

opublikowano: 25-05-2022, 14:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosja ogłosiła, że będzie rublami spłacała zagraniczny dług w dolarach, informuje Bloomberg.

Sankcje nałożone przez USA na Rosję za napaść na Ukrainę nie pozwalają na transfer pieniędzy z kraju agresora. Rząd USA przez krótki czas pozostawił jednak jeszcze taką możliwość, aby pomóc inwestorom wycofującym się z Rosji. Pozwalało to Rosji na spłatę zagranicznego długu. Od środy jest niemożliwe, co oznacza wzrost prawdopodobieństwa ogłoszenia niewypłacalności Rosji, bo właściwe instytucje nie uznają spłaty długu w inny sposób niż wskazany w dokumentach emisji obligacji.

Anton Siłuanow, fot. Bloomberg
Anton Siłuanow, fot. Bloomberg

Minister finansów Anton Siłuanow ogłosił w środę, że Rosja stanęła w obliczu „sztucznej sytuacji stworzonej przez nieprzyjazny kraj”.

- Mamy pieniądze i jesteśmy gotowi płacić – oświadczył.

Siłuanow ogłosił, że spłaty rublami dolarowego długu będą realizowane na rachunki w Rosji, do których zagraniczni inwestorzy będą mieli dostęp po wystąpieniu do rosyjskiego Krajowego Depozytu Rozliczeniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane