Rosja obniżyła prognozy PKB

Rosja obniżyła prognozę dynamiki gospodarczej w tym i przyszłym roku.

W tym roku PKB Rosji ma spaść o 3,3 proc., a w przyszłym wzrośnie o nawet 2,0 proc., poinformował minister gospodarki Aleksiej Uljukajew. Wcześniej jego resort prognozował 2,8 proc. spadek w tym roku i 2,3 proc. wzrost PKB w przyszłym.

Zobacz więcej

Aleksiej Uljukajew

Uljukajew powiedział, że gospodarka Rosji osiągnęła dno w lipcu. Spodziewa się poprawy w czwartym kwartale.

- Nie spodziewam się abyśmy zeszli niżej ale trudno powiedzieć, czy zobaczymy znaczący wzrost – powiedział rosyjski minister gospodarki.

Rosja jest pogrążona w pierwszej recesji od sześciu lat. Boryka się ze spadkiem ceny ropy, który przekłada się na najniższe notowania rubla wobec dolara od siedmiu miesięcy. Problemem są dla niej sankcje nałożone przez Zachód, które według szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa będą utrzymane przez „bardzo długi” czas.

Uljukajew powiedział we wtorek, że spodziewa się ograniczenia dostępu do międzynarodowych rynków kapitałowych do 2018 roku. Oczekuje także, że inflacja zejdzie do ok. 11 proc. do końca roku. W marcu była najwyższa od 13 lat, sięgała 16,9 proc. Uljukajew oczekuje, że cena ropy może w krótkim terminie spaść nawet poniżej 40 USD, ale w przyszłym roku będzie wynosić średnio 55 USD.

- Ministerstwo Gospodarki wykazuje optymizm jeśli chodzi o ocenę, kiedy gospodarka zacznie rosnąć i jak mocny będzie wzrost, kiedy już się zacznie – skomentował Daniel Hewitt, ekonomista banku Barclays w Londynie.
Barclays prognozuje, że PKB Rosji spadnie w tym roku o 4 proc. 

Bank Rosji przewidywał, że jeśli cena rosyjskiej ropy Ural będzie wynosić 40 USD za baryłkę w czwartym kwartale i pozostanie blisko tej wartości do 2018 roku, recesja w Rosji potrwa trzy lata, najdłużej od dwóch dekad. PKB może wówczas spaść o 5,7 proc. w 2015 roku.

Ropa Ural jest notowana obecnie po ok. 43,70 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosja obniżyła prognozy PKB