Rosja: Prokuratura Generalna postawi szefom Jukosu nowe zarzuty

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-05-2005, 14:12

Prokuratura Generalna Rosji zamierza wkrótce postawić kolejne zarzuty byłym szefom koncernu naftowego Jukos, Michaiłowi Chodorkowskiemu i Płatonowi Lebiediewowi - poinformowała w piątek rzeczniczka prokuratury Natalia Wiszniakowa.

Prokuratura Generalna Rosji zamierza wkrótce postawić kolejne zarzuty byłym szefom koncernu naftowego Jukos, Michaiłowi Chodorkowskiemu i Płatonowi Lebiediewowi - poinformowała w piątek rzeczniczka prokuratury Natalia Wiszniakowa.

    Rzeczniczka wyjaśniła, że nowe oskarżenia  dotyczą prania brudnych pieniędzy. "Chodzi o legalizację środków pieniężnych, zgromadzonych w sposób przestępczy i szacowanych w miliardach" - powiedziała Wiszniakowa.

    Postępowanie w tej sprawie toczy się od grudnia ubiegłego roku.  W poniedziałek sąd w Moskwie ma ogłosić wyrok w pierwszym procesie przeciwko Chodorkowskiemu i Lebiediewowi, w którym Prokuratura Generalna Rosji  zarzuca im m.in. niepłacenie podatków, przywłaszczenie powierzonego mienia, fałszowanie dokumentów, działanie na szkodę spółki i udział w przestępczej zmowie.

    Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności.

    Zdaniem części obserwatorów, zarzuty wobec Chodorkowskiego i Lebiediewa są zemstą otoczenia prezydenta Władimira Putina za popieranie przez Jukos liberalnej opozycji lub odpowiedzią na plany polityczne samego Chodorkowskiego, który nie wykluczał startu w wyborach prezydenckich w 2008 roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rosja: Prokuratura Generalna postawi szefom Jukosu nowe zarzuty