Rosja stawia na rozbudowę infrastruktury

  • Paweł Makosz
opublikowano: 16-03-2021, 17:37
aktualizacja: 16-03-2021, 17:45

Rosja może wydać w tym roku miliardy dolarów ze swojego funduszu majątkowego na inwestycję infrastrukturalne. Według źródeł agencji Bloomberg, na szczycie listy ma znajdować się projekt Rosnieftu w Arktyce.

Dzięki wzrostowi cen ropy naftowej, rosyjski fundusz majątkowy, który gromadzi nadwyżki dochodów ze sprzedaży surowca, jest na dobrej drodze, aby przekroczyć w tym roku poziom 200 mld USD. Rosja, która w zeszłym roku doświadczyła stosunkowo niewielkiej recesji, oczekuje, że ożywienie będzie powolne, ale inwestycje państwowe mogą pomóc w jego przyspieszeniu.

Artur Janas/Pixabay

Minister finansów Anton Siłuanow stwierdził przed kilkoma dniami, że fundusz majątkowy w tym roku może wzrosnąć o ponad 2 biliony rubli (27,5 mld USD), jeśli ceny ropy i rubel utrzymają się na obecnym poziomie. Zasugerował też prezydentowi Władimirowi Putinowi, że nadszedł czas, aby wykorzystać fundusz na projekty inwestycyjne.

Prezydent Rosji dał rządowi miesiąc na sporządzenie listy konkretnych inwestycji, które mogłyby zostać wsparte środkami z funduszu. Na jej szczycie podobno znalazło się ogromne przedsięwzięcie Rosnieftu w Arktyce.

Bank of America oszacował ostatnio, że wydatki z funduszu mogą wynieść w 2021 roku 550-600 mld rubli (7,6-8,2 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane