Rosja wywoła opady deszczu na Krymie

  • DI
opublikowano: 04-10-2020, 22:00

Rosja planuje rozwiązać problem z niedoborem wody na zaanektowanym przez nią Krymie, zwiększając opady poprzez zasiewanie chmur.

W tym celu na półwysep przyleciał Jak-42 z laboratorium na pokładzie, samolot urzędu meteorologicznego Rosgidromiet. W przestrzeni ma spędzić około 30 godzin. Kontrakt o wartości ponad 25 mln rubli (1,2 mln zł) na realizację „eksperymentalnych prac dotyczących sztucznego zwiększenia opadów na Krymie” otrzymało Centralne Obserwatorium Aerologiczne w Moskwie. Bagrat Danielian, jego przedstawiciel, cytowany przez Interfax, ocenił, że obecnie na Krymie jest mało obłoków, które można w ten sposób wykorzystać.

— Z jednego obłoku można zwiększyć liczbę opadów dwa razy, ale takich obłoków nie jest tak dużo — 30-40 proc. — powiedział Bagrat Danelian, dodając, że do zasiewania chmur wykorzystywany jest jodek srebra.

Część mieszkańców zaanektowanego przez Rosję i dotkniętego suszą Krymu ma od końca sierpnia ograniczony dostęp do wody. Rosja oskarża o to Ukrainę, która po aneksji zamknęła dostawę wody przez Kanał Północnokrymski. Ukraina podkreśla, że nie wznowi dostaw do czasu zwrotu półwyspu. Do 2014 r., kiedy doszło do aneksji Krymu, znaczna część wody na półwysep była dostarczana z Dniepru przez nawadniający Kanał Północnokrymski, który zapewniał 85 proc. pitnej wody na półwyspie. Obecnie w związku z niskim poziomem opadów w tym roku zasoby wodne w zbiornikach znajdujących się na Krymie są niewystarczające. Siergiej Aksionow, szef władz Krymu, oznajmił, że było to najbardziej suche lato na półwyspie od 150 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane