Rosja znów blisko niewypłacalności

opublikowano: 23-06-2022, 07:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najbliższe dni mogą przesądzić o ogłoszeniu pierwszej od ponad 100 lat niewypłacalności Rosji, informuje Bloomberg.

Agencja przypomina, że w czwartek i piątek Rosja powinna przekazać łącznie obligatariuszom 400 mln USD, ale ważniejsza może okazać się niedziela, kiedy mija ostateczny termin spłaty ok. 100 mln USD długu, która miała być dokonana pod koniec maja. Z powodu sankcji przekazane przez Rosję pieniądze nie dotarły do posiadaczy obligacji kraju. Brak spłaty do końca 26 czerwca, kiedy mija tzw. okres łaski, będzie faktycznie oznaczał niewypłacalność.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosja ma pieniądze na spłatę długów, ale sankcje utrudniły, a w niektórych przypadkach uniemożliwiły przekazanie pieniędzy obligatariuszom. W środę prezydent Władimir Putin podpisał dekret o ustanowieniu tymczasowej procedury pozwalającej na spłatę Rosji zagranicznego długu pomimo sankcji. Ma być dokonywana w rublach na rachunki w rosyjskich bankach. Reuters informował jednak, że według analityków dekret Putina niewiele zmieni w sprawie zmierzania Rosji do niewypłacalności.

- Putin nie decyduje czy i kiedy nastąpiła niewypłacalność – powiedział agencji Tim Ash, strateg BlueBay Asset Management. – To nie on decyduje, czy euroobligacje zostały spłacone w formie wymaganej przez umowę, czy nie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane