Rosjanie mogli przejąć Składywęgla.pl (WYWIAD)

opublikowano: 23-06-2014, 06:30

O problemach na rynku węgla, rządowych na to receptach oraz sytuacji największego dystrybutora węgla w Polsce po fali aresztowań menedżerów mówi Marek Falenta, główny akcjonariusz spółki.

„Pulsu Biznesu”: Premier zapowiedział, że służby prześwietlą sektor obrotu węglem w poszukiwaniu ewentualnych nadużyć. Czy to uzasadnione działanie? Czy na rynku węgla rzeczywiście jest dużo patologii, więcej niż w innych branżach?

Marek Falenta, główny akcjonariusz Składówwęgla.pl: Każdą ewentualną patologię, niezależnie od sektora, należy sprawdzić. W biznesie węglowym nie ma ich więcej niż w innych branżach, ale ta akurat jest niezwykle istotna z punktu widzenia gospodarki kraju, stąd też naturalnie większe nią zainteresowanie.

Rząd zapowiedział próbę ograniczenia importu rosyjskiego węgla. Czy to mądry ruch czy to dobre dla gospodarki?

Import nie jest też niczym nowym, bo Polska robi to od 11 lat. Po pierwsze, polskie kopalnie węgla kamiennego produkują niewystarczającą jego ilość. Brakuje około 4-5 mln ton grubego węgla, który zużywany jest przede wszystkim przez gospodarstwa domowe. Mówimy aż o 12 mln najbiedniejszych Polakach, którzy średnio kupują 3 tony węgla rocznie. Po drugie, ze względu na kryzys wszystkie koncerny węglowe na świecie mają bardzo duże straty i problemy. Żeby przetrwać, producenci węgla mocno obniżają ceny węgla, na czym korzystają konsumenci. Jeżeli importerzy zaprzestaną sprowadzać węgiel to w połowie zimy ludzie nie będą mieli czym ogrzewać domów.

Jednym z celów rządu jest walka z nielegalnym importem rosyjskiego węgla. Czy to zjawisko jest rzeczywiście tak duże, że potrzebne są kontrdziałania? Jak ten proceder wpływa na sytuację legalnie działających podmiotów?

Jeżeli import jest nielegalny, to przecież rząd ma narzędzia, żeby go zatrzymać, a legalni importerzy tylko na tym skorzystają. My również: Składywęgla.pl są otwartym dystrybutorem dla każdego producenta węgla, który oferuje najlepszą cenę.

Na Śląsku dużo się mówi o rosnącej pozycji Rosjan na polskim rynku węgla, w tym o działaniach zakulisowych. Czy dostrzega pan takie zjawisko? Czy rząd powinien przeciwdziałać?

W Polsce mamy wolny rynek i to konsument powinien wybierać, jaki węgiel kupuje. Rząd powinien tak wspierać konkurencję, żeby konsument otrzymywał najlepsze ceny na rynku. Wydaje mi się, że korzyści z importu są tak duże dla społeczeństwa, że dzięki temu stać nas na dotowanie polskich kopalni, żeby przeszły przez ten trudny okres.

Czy aresztowania menedżerów Składówwęgla.pl odbiły się jakoś na biznesie spółki? Czy wprowadziliście jakieś zmiany w sposobie funkcjonowania firmy? Czy zainteresowanie się śledczych firmą było uzasadnione czy też jest to próba uderzenia w prężnie rozwijającą się firmę, która pokrzyżowała biznesowe plany państwowych kopalń?

Zostaliśmy zaskoczeni tą sytuacją i musieliśmy podjąć szybkie działania. Rozpoczyna się sezon i dzień aresztowań to był pierwszy dzień promocyjnej sprzedaży węgla po najlepszej cenie na rynku, tj. 599 zł za tonę, przy cenach rynkowych zaczynających się od 800 zł. Jak łatwo wyliczyć, 12 mln Polaków dostałoby węgiel 200 zł taniej na tonie, co przy średnim zamówieniu około 3 ton daje ponad 7,2 mld zł rocznych oszczędności. Ludzie to docenili i w pierwszym tygodniu po aresztowaniu mieliśmy prawdziwy szturm na składy. Obroty wzrosły o 700 proc. i dzięki temu firma dalej funkcjonuje. Obecnie ją restrukturyzujemy, dostosowujemy do nowej sytuacji. Rozglądamy się też za nowym dostawcą węgla, bo Rosjanie się wystraszyli, wstrzymali dostawy węgla i wycofali się ze współpracy. Jesteśmy i zawsze byliśmy otwarci na współpracę z polskimi kopalniami. Na razie poza Bogdanką, której węgiel również sprzedawaliśmy w tamtym roku, żadna ze śląskich kopalń nie była otwarta na nasze prośby o sprzedaż węgla. Nasze składy są tak duże, że w boksach może leżeć zarówno polski, jak i afrykański czy rosyjski węgiel. Wybór zostawmy konsumentowi.

Czy ta sytuacja wpływa jakoś na pana zamiary dotyczące Składówwęgla.pl? Czy zamierza pan wycofać się z tego biznesu czy dalej inwestować? Czy plany rozwoju i debiutu na GPW są aktualne?

Marek Falenta (fot. Puls Biznesu, WM)
Marek Falenta (fot. Puls Biznesu, WM)
None
None

Jako inwestor finansowy zleciliśmy audyt i wyznaczyliśmy nowych członków zarządu. Po otrzymaniu raportu z audytu poinformujemy o decyzji.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, z wniosku spółki Energo, prowadzi śledztwo dotyczące podejrzenia nieprawidłowości przy przejęciu przez pana Składówwęgla.pl Jak pan odnosi się do zarzutów spółki Energo, że doszło do oszustwa?

Panowie ze spółki Energo, która od 11 lat jest importerem rosyjskiego węgla, nie mogą pogodzić się z tym, że utracili możliwość sprzedaży węgla przez naszą sieć. Myślę, że jak opadną emocje, będziemy mogli się spotkać i porozmawiać o dalszej współpracy. Jesteśmy na to otwarci i myślę, że dla każdego dostawcy importowanego rosyjskiego węgla znajdzie się miejsce w naszych składach.

Czy przedstawił pan już swoje racje w prokuraturze. Na jakim etapie jest sprawa?

Oczywiście. Wszystkie czynności były przeprowadzane w obecności notariusza i dokumenty te zostały im przedłożone.

Energo sugeruje, że przy tej sprawie współpracował pan z rosyjską spółką KTK. Czy ma Pan z nią bliskie relacje? 

Firma Energo współpracuje z rosyjską spółką KTK od 11 lat, a my raptem spotkaliśmy się nimi kilka razy i Składówwegla.pl nie łączy z nimi żadna umowa. Rozmawialiśmy o nawiązaniu współpracy, ale ostatnie wydarzenia skutecznie nam to uniemożliwiły i Rosjanie się wycofali.

Krążą plotki, że to de facto Rosjanie przejęli Składywęgla.pl, a pan jest jedynie ich oficjalnym reprezentantem. Jak pan się do tego odniesie?

Po ostatnich wydarzeniach faktycznie istniała taka możliwość, ale wydaje mi się, że udało jej się zapobiec. Jeżeli znajdziemy nowego dostawcę to Składywęgla.pl pozostaną w polskich rękach. Po aresztowaniu kredyty kupieckie, których udzieliła firmie MM Group rosyjska firma KTK, zostały postawione w stan natychmiastowej wymagalności i istniała obawa, że udziały Składówwęgla.pl zostaną przejęte przez Rosjan. Staramy się temu zapobiec. Wydaje mi się, że mogła to być zaplanowana akcje przejęcia przez Rosjani Składówwęgla.pl. Wtedy sprzedawaliby węgiel bezpośrednio po około 300 zł, co przyczyniłoby się do bankructwa polskich kopalni.

Jedną z hipotez w śledztwie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej jest to, że stoją za nią rosyjskie służby. Czy możliwy jest scenariusz, że to rosyjska mafia węglowa stoi za wyciekiem do mediów podsłuchów polskich urzędników?

O to należy pytać rosyjskie służby — robiących politykę, a nie rodzimych inwestorów — robiących biznes.

Rozmawiał Grzegorz Nawacki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane