Rosną koszty długu Malezji

Koszt ubezpieczenia długu Malezji wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy, informuje Bloomberg. Wśród głównych przyczyn wymienia się wzrost obaw o dynamikę rozwoju Chin, które dla Malezji są największym rynkiem eksportowym.

Zgodnie z danymi CMA, pięcioletnie CDS-y zwiększyły swoje notowania o 2 punkty bazowe do 116 pkt na giełdzie nowojorskiej. To najwyższy poziom od 13 listopada. Mocno zwiększyły się również koszty zabezpieczenia długu Tajlandii (czteromiesięczne maksimum) oraz Filipin. W tym ostatnim przypadku kształtują się na poziomach nie widzianych od października.

Przyczyn zamieszania ekonomiści upatrują w oczekiwanym rekordowym spadku nowych kredytów w Chinach w drugim półroczu, co jest następstwem ograniczenia i restrykcji odnośnie kredytów uznanych przez władze za spekulacyjne. Pesymistyczne prognozy dotyczą także danych o chińskim handlu zagranicznym w grudniu.

Dodatkowo, negatywne przełożenie na wyceny CDS-ów ma wzrost rentowności amerykańskich papierów skarbowych do najwyższego poziomu od lipca 2011 r.

„Ryzyko rynków wschodzących w Azji jest wyceniane w relacji do stopy zwrotu gwarantowanej przez papiery dłużne emitowane przez amerykańskie państwo.  Im wyższe zyski z „bezpiecznych” papierów skarbowych USA, tym mniejsza desperacja inwestorów w poszukiwaniu spekulacyjnego zarobku na alternatywnych rynkach” – ocenia Vishnu Varathan, starszy ekonomista w Mizuho Bank z Singapuru.

Rośnie również koszt finansowania zewnętrznego Malezji. Rentowność bonów o zapadalności w marcu 2023 zwiększyła się w poniedziałek 6 stycznia do 4,19 proc., co jest najwyższą wartością od wprowadzenia tych papierów do sprzedaży w marcu ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosną koszty długu Malezji