Rosną zaległości firm z branży hotelarskiej

opublikowano: 13-06-2018, 22:00

Koniunktura sprzyja spółkom oferującym miejsca noclegowe. Ale mimo to mają one coraz więcej niespłaconych zobowiązań.

W I kwartale 2018 r. z przeterminowanym zadłużeniem borykało się co jedenaste przedsiębiorstwo oferujące usługi hotelowe. Aż 779 takich firm miało łącznie ponad 970 mln zł zaległości — wynika z raportu o sytuacji na rynku hotelowym, przygotowanego przez BIG InfoMonitor i Profitroom.

Tym samym na jeden podmiot działający w badanej branży przypada ponad 1,2 mln zł zobowiązań nieopłaconych przez co najmniej 30 dni po terminie i opiewających na kwotę minimum 500 zł. Ponad 90 proc. długów to raty kredytów. Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, zwraca uwagę, że zadłużenie hotelarzy rośnie mimo sprzyjającej koniunktury. Jego zdaniem, biznes hotelarski staje się coraz atrakcyjniejszy dla wielu inwestorów. Muszą oni jednak pamiętać, że nie jest to działalność łatwa. Wymaga ogromnej i specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia.

— Dodatkowe ryzyko stanowi trwający w branży boom inwestycyjny. Jego konsekwencją będzie wzrost konkurencji, która pogłębi problemy ze zdobyciem pracowników, ale może też wpłynąć na obłożenie hoteli, jeśli dynamika wzrostu podaży miejsc noclegowych wyprzedzi wzrost popytu na usługi — twierdzi Sławomir Grzelczak.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaległości branży hotelowej wzrosły o 93 mln zł, czyli o blisko 11 proc., a liczba niesolidnych firm zajmujących się tego typu działalnością — o 119 (18 proc.). Łącznie już 8,9 proc. hoteli ma kłopoty ze spłatą zobowiązań, podczas gdy dla ogółu przedsiębiorstw odsetek ten po pierwszym kwartale tego roku wynosił 5,7 proc. W praktyce oznacza to, że ryzyko nieotrzymania płatności przez kontrahentów czy banki od hotelarzy jest sporo wyższe niż w przypadku innych branż. Ostatnie dane GUS-u pokazują jednak, że przedsiębiorcy oferujący miejsca noclegowe zauważają spadek opóźnień płatności za wykonane usługi, a to może przełożyć się na poprawę ich płatności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy