Rośnie handel z Rosją

opublikowano: 20-03-2012, 00:00

Bilateralna współpraca z Rosją ujawnia pola działania także dla małych i średnich firm.

Polska i Rosja są ważnymi partnerami biznesowymi — zapewniali uczestnicy trzeciej edycji konferencji Export Finance, organizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Z danych, jakie przedstawił wiceminister gospodarki Andrzej Dycha, wynika, że w 2011 r. wzajemne obroty handlowe osiągnęły wartość blisko 34 mld USD, co oznacza spory wzrost, aż o 37 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. Polski eksport sięgnął poziomu 8,5 mld USD (wzrost o 29 proc.), natomiast import z Rosji wyniósł 25,5 mld USD (wzrost o blisko 40 proc.). Obecnie rosyjski rynek jest dla nas drugim co do wielkości kierunkiem eksportu, zaraz po krajach Unii Europejskiej. Podstawową grupę towarów eksportowanych do Rosji stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego, a ich udział w łącznej wartości eksportu ciągle wzrasta. Eksportowane są też wyroby przemysłu chemicznego i artykuły rolno-spożywcze. Znaczący udział w eksporcie mają też wyroby metalurgiczne, przemysłu drzewno-papierniczego i przemysłu lekkiego. Specyfika działalności eksportowej w tych obszarach wymaga jednak angażowania coraz większych mechanizmów kredytowo-ubezpieczeniowych. Bez wsparcia trudno będzie wzmocnić dzisiejszą konkurencyjność polskich eksporterów.

— Potrzeba działań eksportowych zorientowanych na rynek rosyjski wynika również z kształtującego się ujemnego dla Polski salda obrotów handlowych z Rosją, które w roku 2011 osiągnęły wartość prawie 17 mld USD. Wynika to głównie z dokonywanych przez nasz kraj zakupów rosyjskiej ropy naftowej oraz gazu ziemnego — zaznaczył Andrzej Dycha.

Aktualny stan współpracy nie wyczerpuje jednak potencjału i zapotrzebowania obu stron. Przyszłościowe wydają się zwłaszcza branże, takie jak produkcja maszyn i urządzeń górniczych, przemysł biotechnologiczny, farmaceutyczny, produkcja sprzętu medycznego i aparatury pomiarowej, przemysł meblarski czy budownictwo. W opinii wiceministra gospodarki interesująca dla strony rosyjskiej może być również współpraca w dziedzinie gospodarki komunalnej, związana z modernizacją i remontem infrastruktury komunalnej i drogowej. Tu ujawnia się przestrzeń dostępna dla małych i średnich przedsiębiorstw.

— Duże możliwości dla pogłębiania wzajemnych relacji gospodarczych dają specjalne strefy ekonomiczne, szczególnie te zlokalizowane w północno-wschodniej Polsce. Chcielibyśmy, aby podobne rozwiązania po stronie rosyjskiej były dostępne także dla małego i średniego biznesu — zaznaczył Andrzej Dycha. Realizacją tej wizji mogłoby być np. obniżenie wymaganego progu inwestycyjnego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Obwodzie Kaliningradzkim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane