Rośnie liczba napadów na kierowców

opublikowano: 10-04-2019, 22:00

Obecny rok może być rekordowy pod względem liczby napadów na kierowców ciężarówek.

Międzynarodowe stowarzyszenie TAPA (Transported Asset Protection Association), zajmujące się bezpieczeństwem dostaw, przewiduje, że w 2019 r. drastycznie wzrośnie liczba napadów na przewoźników. Szczególnie w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wnioski oparte są głównie na rosnącej liczbie incydentów zgłaszanych do TAPA w styczniu i lutym tego roku. Z początkiem 2018 r. liczba kradzieży i napadów w branży TSL spadła, jednak w drugiej połowie z powrotem zaczęła intensywnie rosnąć i tendencja utrzymuje się dziś. Dane za dwa pierwsze miesiące, ujawnione przez TAPA i pochodzące z informacji współpracujących z nim firm oraz wybranych jednostek policji, są druzgoczące. W styczniu 2019 r. liczba napadów wzrosła o 68,7 proc. (względem stycznia rok wcześniej), a w lutym — aż o 77 proc. Straty z tego tytułu tylko w lutym wyniosły ponad 9,088 mln EUR (dane na podstawie 210 przypadków zgłoszonych do TAPA). To wzrost o około 38 proc. w stosunku do 6,5 mln EUR, odnotowanych w lutym 2018 r.

— Według danych Unii Euro-pejskiej, w wyniku kradzieżyproduktów i rosnącego ryzyka transportu w ramach łańcucha dostaw europejscy przedsiębiorcy ponoszą straty w wysokości ponad 8,2 mld EUR rocznie. W zeszłym roku było to prawie 10 mld — mówi Marcin Lewicki, prezes Sternkraftu. Jego firma może potwierdzić wzrost liczby napadów.

— Jednym z rozwiązań jest opracowany przez polskich inżynierów system Safeway — narzędzie do ochrony naczep TIR oraz baków paliwa, zapobiegające napaściom i kradzieżom. Od początku roku notujemy wyraźny wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem — dodaje Marcin Lewicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane