Rośnie popyt na biura

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 06-12-2011, 00:00

Eksperci przewidują, że rekordowy poziom najmu w Warszawie – 549 tys. mkw. w 2010 r. – może zostać w tym roku przekroczony.

Jones Lang LaSalle podaje, że od lipca do września tego roku wynajęto w Warszawie ponad 119 tys. mkw., natomiast w trzech kwartałach 2011 r. było to ponad 440 tys. mkw. powierzchni biurowej. W pozostałych dużych miastach w III kw. 2011 r. popyt klientów korporacyjnych wyniósł około 70 tys. mkw.

— Największą aktywność najemców od początku roku zaobserwowano w Krakowie (66 tys. mkw.) i Poznaniu (37 tys. mkw.). W Krakowie najważniejszą w 2011 r. umową najmu były renegocjacje Shell w KBP. To jednocześnie największa umowa na rynkach regionalnych w tym roku. W Poznaniu największym wydarzeniem na rynku biurowym była przedwstępna umowa najmu Allegro w budynku Pixel, zarejestrowana wraz z rozpoczęciem budowy obiektu — informuje Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CB Richard Ellis.

Nowe biurowce

Duży popyt na biura motywuje deweloperów do kolejnych inwestycji. W stolicy powstaje kilka dużych kompleksów biurowych o powierzchni ponad 40 tys. mkw. — Deweloperzy nie znaleźli jeszcze chętnych na wynajem biur w większości budowanych obiektów. To dobra sytuacja dla najemców. Firmy, które podpisują umowy najmu na wczesnym etapie inwestycji, mogą uzyskać korzystniejsze warunki — mówi Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor działu analiz i doradztwa w Jones Lang LaSalle. Najatrakcyjniejsze stawki można wynegocjować w budynkach, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. W tym przypadku firmy w pewnym stopniu mogą dyktować warunki, bo tego typu umowy są często niezbędne inwestorom do zdobycia finansowania.

Rosną stawki

Duży popyt na powierzchnie biurowe przyczynia się do wzrostu stawek czynszowych. Powierzchnie w prestiżowych budynkach w centralnych punktach Warszawy wynajmowane są nawet za 27 euro za 1 mkw. na miesiąc. Nie mniejszym powodzeniem najemców cieszą się biurowce poza centrum miasta, w których koszty wynajmu są nieco niższe, średnio 15-15,5 euro za mkw. w przypadku powierzchni najwyższej klasy. Firmy interesują się przede wszystkim gotowymi biurami i ofertami w budynkach na zaawansowanym etapie budowy.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Niska podaż

W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddano do użytku około 60 tys. mkw. powierzchni biurowej.

— Wielkość nowej podaży w całym 2011 r. będzie najniższa od 6 lat. Na stołeczny rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. biur. Przyczyną jest mała liczba budówrozpoczynanych w 2008 i 2009 r. — wyjaśnia Anna Bartoszewicz-Wnuk.

Dane zawarte w raporcie Jones Lang LaSalle wskazują również, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w pozostałych miastach były w ostatnim kwartale takie same jak w poprzednim. Jedynie w Trójmieście podaż nieznacznie się zwiększyła.

— W listopadzie ukończona została pierwsza faza Olivia Business Centre — Olivia Gate. Rozpoczęła się również budowa dwóch kolejnych budynków w ramach kompleksu Olivia Point oraz Olivia Tower, które powinny zostać ukończone na przełomie 2012 i 2013 roku. Niedawno rozpoczęła się również budowa budynku Alchemia, który ma zostać oddany do użytkowania w 2013 r. — wymienia Łukasz Kałędkiewicz.

W III kw. 2011 r. w miastach wojewódzkich budowano 354 tys. mkw. biur. To o około 20 proc. więcej niż w takim samym okresie poprzedniego roku (300 tys. mkw. w III kw. 2010 r.). Prognozy przewidują oddanie w regionach do końca tego roku niespełna 77 tys. mkw., a to najwięcej od II kw. 2010 r.

100 tys. mkw. Taka będzie powierzchnia Warsaw Spire na Woli — największego powstającego biurowca w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane