Rośnie popyt na cztery kółka

opublikowano: 04-02-2019, 22:00

W 2018 r. zarejestrowano w Polsce łącznie ponad 659 tys. nowych samochodów i pojazdów samochodowych oraz 31 tys. spalinowych jednośladów (motocykli i skuterów) — wynika z raportu kwartalnego przygotowywanego przez PZPM i KMPG.

W porównaniu z 2017 r. większą popularnością cieszyły się auta z silnikami benzynowymi (wzrost o ponad 14 proc.) i z napędem alternatywnym, szczególnie hybrydowym (wzrost o ponad 32 proc.). Spadła natomiast (o 2,3 proc) popularność aut z silnikami Diesla. Ostry spadek zaliczyły jednoślady. W całym 2018 r. liczba rejestracji nowych motocykli spadła o 3,4 proc., a motorowerów o aż 44,5 proc. Duży wpływ na to miał wzrost rejestracji zanotowany w ostatnim kwartale 2017 r., który był spowodowany wprowadzeniem normy Euro 4 dla nowo rejestrowanych pojazdów tej kategorii od początku 2018 r.

Spadła również produkcja. Liczba wyprodukowanych aut osobowych zmalała o 12,3 proc. i wyniosła 451,6 tys. sztuk. Łącznie z taśm montażowych zjechało 659,6 tys. pojazdów samochodowych, a wartość produkcji sprzedanej firm z przemysłu motoryzacyjnego wyniosła 153,7 mld zł, o 3,5 proc. więcej niż w 2017 r. W fabrykach motoryzacyjnych ulokowanych w Polsce nastąpił spadek produkcji. Może to być oznaka spowolnienia w branży. Dodatkowo niekorzystny wpływ na koniunkturę może mieć brexit, który może spowodować wprowadzenie procedur celnych w dostawach części i komponentów — mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy