Rośnie szansa na pokój, spada cena ropy

21-10-2002, 16:02

Cena ropy spada na światowych giełdach trzeci dzień z rzędu w związku ze złagodzeniem stanowiska Stanów Zjednoczonych wobec Iraku.

Z ostatnich wypowiedzi Sekretarza Stanu Colina Powella wynika, że Biały Dom kładzie obecnie mniejszy nacisk na zmianę reżimu w Iraku, a bardziej na doprowadzenie do rozbrojenia tego kraju. Ekipa George’a W. Busha zgadza się obecnie na wysłanie do Iraku inspektorów rozbrojeniowych, żąda jednocześnie od Iraku, aby dobrowolnie się rozbroił i zrezygnował z broni masowego rażenia. Analitycy uznali, że zwiększa to szansę na rozwiązanie konfliktu bez konieczności użycia siły. To z kolei pozwala na eliminację z kursu ropy ‘premii wojennej’, która wynosiła 3-5 USD na baryłkę.

Na giełdzie w Londynie kurs baryłki ropy z grudniowych kontraktów spadł o 2,3 proc. do 27,20 USD. Na NYMEX cena baryłki ropy z kontraktów listopadowych spadła o 1,7 proc. do 29,10 USD.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rośnie szansa na pokój, spada cena ropy