Rosyjski gaz najtańszy w Europie od 8 lat

Spadek ceny ropy na początku tego roku spowodował, że rosyjski gaz jest najtańszy w Europie od września 2004 roku. Wobec benchmarku jest notowany najniżej od 2008 roku.

Gaz z Gazpromu staniał do 3,99 USD za 1 mln BTU w punkcie odbioru na granicy w Niemczech na koniec maja. To cena o ok. 20 proc. niższa niż benchmarkowa w Wielkiej Brytanii. Dyskonto jest największe od kwietnia 2008 roku.  

Kontrakty forward pokazują, że przez następne trzy lata LNG z USA będzie najtańszą opcją dostaw dla Europy,  twierdzi Międzynarodowa Agencja Energii. To może spowodować wzrost napięcia między Gazpromem i odbiorcami jego gazu w momencie, kiedy stanie się on droższy z powodu wyższych cen ropy.

Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew mówił w ubiegłym tygodniu, że drugi kwartał będzie najgorszy dla spółki jeśli chodzi o ceny. Większość kontraktów Gazpromu ma formułę cenową wiążącą cenę gazu z ceną ropy jednak z opóźnieniem tej relacji o 6 do 9 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rosyjski gaz najtańszy w Europie od 8 lat