Rozgrywka o kasę z OFE

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 16-07-2007, 00:00

W środę ma się okazać, czy małżonkowie będą mieć szansę na wspólne świadczenia z OFE.

W środę ma się okazać, czy małżonkowie będą mieć szansę na wspólne świadczenia z OFE.

W piątek rządowy zespół pracujący nad reformą emerytalną miał zdecydować, czy w przyszłości za kapitał z OFE będzie można wykupić tylko emeryturę indywidualną czy również małżeńską. Nie zdecydował. Spotkanie przesunął na środę.

— Przygotowujemy analizę wszystkich za i przeciw, kosztów i korzyści — mówi Paweł Wypych, wiceprzewodniczący rządowego zespołu, prezes ZUS.

Pierwotnie rząd opowiadał się za emeryturą małżeńską. 6 lipca opisaliśmy, że zmienił zdanie i skłania się do wykreślenia jej z ustawy. Po naszym tekście wybuchła burza. Emerytura indywidualna oznacza bowiem, że po śmierci jednego z małżonków drugie nie dostanie z kapitału przez niego zgromadzonego ani złotówki. Jeśli pozostający przy życiu zarabiał mniej lub nie pracował, jego sytuacja finansowa po śmierci małżonka dramatycznie by się pogorszyła. Przychylając się do koncepcji ubezpieczycieli, którzy postulują tylko emeryturę indywidualną, rząd narazi się na społeczny gniew.

— Nie zgodzimy się na wykreślenie emerytury małżeńskiej. Żona nie może pozostać bez środków do życia po śmierci męża — mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Podzielone w tej kwestii są organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

— Zbytnio komplikuje system, co obniży wszystkim przyszłym emerytom świadczenia. Jedynym produktem powinna być indywidualna — mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

— Nie można dopuścić, by jej nie było. Jest sprawiedliwa i poprawia sytuację kobiet — odpowiada Wojciech Nagel, ekspert BCC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu