Rozwiązanie dla każdego miejsca

Jarosław Wawer
opublikowano: 28-02-2005, 00:00

Specyfika pracy w dzisiejszym, szybko zmieniającym się środowisku biznesowym wymaga większej mobilności.

Sieci bezprzewodowe to w polskich firmach żadna nowość. Wykorzystywane są coraz częściej i coraz chętniej. Wystarczy przejechać się jedną z głównych ulic większego miasta, by zobaczyć, ile sieci możemy wykryć zwykłym notebookiem z kartą bezprzewodową. Według różnych raportów, do 2007 r. ponad dwie trzecie wszystkich firm będzie miało uruchomioną sieć bezprzewodową, obsługującą przynajmniej jedną aplikację.

— Od 2002 roku, co roku, sprzedaż urządzeń przeznaczonych do ich budowy wzrasta ponad dwukrotnie. Tak też wygląda sytuacja w firmach — każdego roku podwaja się liczba firm korzystających z Wi-Fi — informuje Roman Napierała z D-Link Polska.

W alternatywie z kablem

Sieci WLAN zdecydowanie mogą zastąpić, w i wielu przypadkach rzeczywiście już zastępują, sieci przewodowe w najmniejszych firmach. W większych przedsiębiorstwach ich zastosowanie może być jednak znacznie trudniejsze. Wynika to z faktu, że bezprzewodowe sieci LAN obok ogromnej wygody użytkowania niosą również ograniczenia, takie jak znacznie niższa przepustowość czy konieczność precyzyjnego doboru dobrego rozwiązania i bardzo precyzyjnej konfiguracji w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa.

Sieci bezprzewodowe to pewna alternatywa ze zwykłym kablem — nie da się go bowiem w całości zastąpić Wi-Fi.

— Dużo zależy również od tego, jak ludzie pracują. Jeśli lokalnie i tylko czasem muszą odwoływać się do serwera poczty czy internetu, to jest to alternatywa, ale jeśli pracują na serwerze firmowym, to z pewnością WLAN nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że kabel umożliwia prędkość 100 Mb/s, a najszybszy z obecnie dostępnych standardów WLAN — 802.11g — do 54 Mb/s. — mówi Paweł Misiurewicz, prezes firmy Passus. Dlatego większe firmy na ogół traktują sieci Wi-Fi jako rozszerzenie istniejącej infrastruktury, umożliwiające kadrze korzystanie z firmowej sieci i internetu z dowolnego miejsca biura (np. w sali konferencyjnej) lub w dowolnym miejscu na terenie przedsiębiorstwa (kopalnie, elektrownie).

Bez Wi-Fi nie ruszy

Są miejsca, gdzie sieci bezprzewodowe są wręcz niezastąpione.

— Dobitnym i „żywym” przykładem potrzeby stosowania systemów bezprzewodowych są centra logistyczne. Nie od dziś w tego typu miejscach instalowane są sieci bezprzewodowe i w zasadzie nie ma tu dla nich racjonalnego rozwiązania alternatywnego — wskazuje Artur Borowski, dyrektor generalny firmy 3Com. Zalety takiego rozwiązania, np. dla wynajmowanych pomieszczeń biurowych, są oczywiste. Sieci bezprzewodowe pozwalają na ewentualne przenoszenie siedziby firmy bez absolutnie żadnych strat nakładów poniesionych na budowę infrastruktury. Wykonanie takiej sieci w biurze wymaga jedynie przeprowadzenia niezbędnych pomiarów, dlatego jest to idealne rozwiązanie na przykład dla firm mieszczących się w zabytkowych budynkach.

— Instalacja sieci bezprzewodowej w stosunku do tradycyjnej, kablowej, jest droższa, jednak koszty jej modyfikacji, zwłaszcza przy częstej reorganizacji pracy biurowej, są nieporównywalnie niższe — twierdzi Błażej Marciniak, menedżer produktów Wi-Fi w Veracomp. Dla wielu firm zdecydowanie najważniejszą zaletą sieci bezprzewodowych jest ich elastyczność. Pracownik przestaje być „przywiązany” do swojego biurka — może teraz pracować w dowolnym miejscu, mając cały czas pełen dostęp do wszystkich zasobów przedsiębiorstwa. Oznacza to koniec wychodzenia ze spotkania w celu sprawdzenia danych czy e-maili — teraz można wziąć laptopa ze sobą do sali konferencyjnej.

Inna zaleta to łatwość udostępnienia własnej sieci gościom oraz możliwość „skomputeryzowania” pracowników, którzy nigdy nie pracują przy biurku. Przykładem mogą tu być operatorzy wózków transportowych w wielkich magazynach, gdzie dyspozytor na bieżąco przekazuje polecenia dla operatora do miniaturowego komputerka zainstalowanego na wózku: co, skąd i dokąd przetransportować, a operator wózka może na bieżąco potwierdzać przyjęcie i wykonanie polecenia.

Dziurawe sieci

Zaletą jest też ogromna łatwość implementacji — w najprostszym przypadku wystarczy rozstawić punkty dostępowe, podłączyć je do sieci, włączyć zasilanie i już działa! Jednak trzeba zwrócić tu uwagę, że ta łatwość instalacji jest często powodem problemów — wielu użytkowników nie zdaje sobie bowiem sprawy z konieczności precyzyjnej konfiguracji mechanizmów bezpieczeństwa.

— Projektowanie WLAN jest dużo trudniejsze niż sieci klasycznych. Ważne jest, aby każdy projekt, niezależnie od stosowanej metody był regularnie kontrolowany czy stan zabezpieczeń jest zgodny z założeniami dokonanymi w fazie projektu — przestrzega Paweł Misiurewicz.

— Nie ma stuprocentowo bezpiecznych sieci. Dotyczy to również tych przewodowych. Zarówno w jednym jak i w drugim środowisku uczyniono wiele, by ryzyko podsłuchu itp. ograniczyć do minimum — mówi Artur Borowski, dyrektor Generalny firmy 3Com. Trzeba jednak z tych możliwości korzystać. Metod zabezpieczenia jest wiele, zastosowanie konkretnej zależy w dużej mierze od wielkości sieci i wewnętrznych wymagań co do poziomu bezpieczeństwa. Świadomość niebezpieczeństw, nie tylko wśród administratorów, ale również użytkowników sieci Wi-Fi, jest duża, niestety często jest to świadomość bardzo płytka. Obecnie zaś dobrze skonfigurowane sieci bezprzewodowe mogą być bezpieczne.

Będzie coraz lepiej

Oferta urządzeń bezprzewodowych stale się zwiększa, a pojawiające się na rynku rozwiązania są coraz bardziej innowacyjne, np. karty ze zdublowaną prędkością (działające w tzw. Super G), dzięki którym możemy uzyskać prędkość do 108 Mb/s. Pojawiły się też przystawki Wi-Fi do projektorów multimedialnych czy radio WiFi, dzięki któremu można słuchać wybranej stacji bezpośrednio z internetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Wawer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Rozwiązanie dla każdego miejsca