RPP będzie zmuszona utrzymać poziom stóp

Konrad Soszyński
25-06-2001, 00:00

RPP będzie zmuszona utrzymać poziom stóp

Mimo licznych danych makroekonomicznych, które spłynęły w tym tygodniu na rynek finansowy, dla złotego i rynku stopy procentowej wciąż najważniejsze znaczenie ma to, jak rząd zamierza rozwiązać problem braków w budżecie. Sądzę, że mimo dobrych, z punktu widzenia procesów inflacyjnych, danych o miarach inflacji bazowej w maju, sposób zapobieżenia zapaści budżetowej będzie miał fundamentalne znaczenie dla decyzji Rady Polityki Pieniężnej i zarazem dla wyceny instrumentów finansowych.

Dane o inflacji bazowej w maju wskazują jednoznacznie, że trend obserwowany przez ostanie dwa miesiące, przez które główny wskaźnik inflacji wzrósł z 6,2 proc. w marcu do 6,9 proc. r/r w maju, ulegnie odwróceniu w czerwcu. Poza efektem wysokiej bazy (w czerwcu zeszłego roku inflacja skoczyła z 10,0 proc. do 10,2 proc. r/r), wpływ na to będą miały spadające ceny żywności i złagodzenie wpływu podwyżek cen urzędowych. Znamienne jest, że tylko dwa spośród pięciu wskaźników inflacji bazowej wzrosły w maju. Jeden z nich to wskaźnik, z którego wyłączone zostały ceny kontrolowane, zaś drugi to taki, z którego wyłączono ceny żywności i paliw. Pozostałe wskaźniki, tj. z wyłączeniem cen o największej zmienności, 15--proc. średnia obcięta i z wyłączeniem cen o największej zmienności i paliw, spadły. To obrazuje duży wpływ cen żywności i cen kontrolowanych na ostatnie wzrosty głównego wskaźnika inflacji.

Za taką interpretacją danych przemawia również silny spadek dynamiki cen przemysłu, a w szczególności cen przetwórstwa przemysłowego. Pierwszy ze wskaźników systematycznie spada z 9,0 proc. w lipcu 2000 roku, kiedy osiągnął swój szczyt, do 2,5 proc. r/r w maju tego roku. Drugi zaś spadł z 8,8 proc. w czerwcu zeszłego roku do 0,8 proc. r/r w maju 2001 roku. Oznacza to, że niski popyt wewnętrzny wpłynął na wytłumienie presji cenowej.

Jednocześnie na utrzymanie się niskiej dynamiki wskaźnika cen przetwórstwa przemysłowego wpływa wysoki kurs złotego, który ogranicza wpływ wzrostu cen światowych na poziom cen w Polsce.

W tej sytuacji, przy utrzymującym się niskim wzroście produkcji przemysłowej i wciąż dobrych rokowaniach dla stanu rachunku obrotów bieżących (moja prognoza przyjmuje, że deficyt na rachunku wyniósł w maju około 500 mln USD, zaś średnia oczekiwań rynkowych mówi o 520 mln), procesy zachodzące w gospodarce przemawiają za 150-200-punktowym cięciem. Jednak niepewność co do sytuacji budżetu zapewne wstrzyma RPP przed podjęciem takiej decyzji do lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP będzie zmuszona utrzymać poziom stóp