RPP trzyma w napięciu

Piotr Burza
opublikowano: 28-10-1998, 00:00

RPP trzyma w napięciu

PRZED DECYZJĄ: Nie będę zaskoczony, jeśli RPP nie obniży teraz stóp procentowych — twierdzi Jacek Baprawski, szef tradingu Pekao SA. fot. Tomasz Zieliński

Od tygodnia rynek walutowy spodziewa się redukcji stóp procentowych. Do końca jednak nie wiadomo, czy RPP ugnie się dziś pod tą presją.

Po przyjęciu w sobotę przez rząd restrykcyjnego projektu budżetu na 1999 rok, zwiększyły się szanse na redukcje stóp procentowych. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej będzie rozważała tę możliwość. Presja rynku jest bardzo duża.

— Nie wydaje mi się istotne, czy redukcja stóp procentowych ma być uchwalona w tym, czy też w przyszłym tygodniu. Jeśli to nastąpi obecnie, to raczej RPP nie obniży oprocentowań więcej niż o 150 punktów bazowych (1,5 pkt proc.). Inwestorzy zamiast obligacji wolą bony skarbowe. Umacnianie złotego może być kontynuowane — twierdzi Piotr Marczewski, zastępca dyrektora Amer Brokers.

— To jest dobry moment na obniżenie stóp procentowych. Moim zdaniem, RPP obniży stopy procentowe o 200 punktów bazowych. Dzięki temu zmniejszy się presja kapitału spekulacyjnego. Poziom odchylenia od parytetu po redukcji spadnie do 4,0 proc., aby ustabilizować się na poziomie 5,0-6,0 proc. — powiedział dealer walutowy jednego z banków.

— Może to być kosmetyczne zredukowanie wysokości 25-50 punktów bazowych. Następna obniżka będzie przeprowadzona w najbardziej niespodziewanym momencie — powiedział Jacek Baprawski, szef tradingu Pekao SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP trzyma w napięciu