Rubel słabnie, spadają indeksy w Moskwie

opublikowano: 14-04-2022, 10:21

Doniesienia o planach dalszego znoszenia kontroli kapitału w Rosji osłabiają rubla w czwartek, informuje Reuters powołując się na rosyjskie media.

Dziennik Wiedomosti donosi, że Bank Rosji rozważa dalsze łagodzenie kontroli kapitału wprowadzonej krótko po napaści Rosji na Ukrainę. Chodzi m.in. o złagodzenie wymagań dotyczących obowiązkowej sprzedaży przychodów w walutach obcych przez firmy eksportowe. Obecnie muszą one sprzedać 80 proc. takich przychodów w okresie trzech dni od ich otrzymania, przypomina Reuters. Zmiana miałaby dotycząć zarówno wydłużenia okresu, w którym miałaby nastąpić sprzedaż, jak i poziomu upłynnianych wpływów walutowych.

fot. Reuters/FORUM
fot. Reuters/FORUM

W czwartek rano rubel słabł o 2 proc. do 81,50 za dolara. W ubiegłym tygodniu umacniał się nawet do 71 za dolara. Wobec euro słabnie w czwartek o 2,5 proc. do 88,55. Wcześniej krótko słabł nawet do 90 za euro.

W czwartek spadają także indeksy rosyjskich rynków akcji. „Dolarowy” RTS traci 3,2 proc., a rublowy MOEX spada o 1,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane