Ruda żelaza drożeje w poniedziałek o 19 proc.

opublikowano: 07-03-2016, 13:24

Ruda żelaza drożeje o 19 proc. To największy jednodniowy skok jej ceny w historii.

Wzrost ceny rudy żelaza tłumaczony jest zasygnalizowaniem przez władze Chin gotowości do stymulowania wzrostu gospodarczego. To poprawiła perspektywy konsumpcji stali w drugiej gospodarce świata. 

Notowania rudy żelaza w poniedziałek

Ruda z 62-procentową zawartością żelaza dostarczana do Qingdao drożeje o 19 proc. do 63,74 USD za tonę. Wcześniej mocno poszły w górę kontakty na rudę. Najaktywniej handlowany na Singapore Exchange Ltd. rósł o 21 proc. do 60 USD. Na Dalian Commodity Exchange ruda żelaza zdrożała o dopuszczalny dzienny limit.

- Rynki rudy żelaza i stali oszalały, oderwały się od fundamentów i kierują się niemal całkowicie nastrojami – skomentował Zhao Chaoyue, analityk China Merchants Futures Co. w Szenzen. - Inwestorzy oczekują dalszego luzowania polityki pieniężnej w Chinach, co miałoby ożywić popyt na stal – dodał. 

Podczas obrad chińskiego kongresu w weekend władze ogłosiły, że pozwolą na wzrost deficytu do rekordowej wielkości i zwiększenie podaży pieniądza wspierającego cel, którym jest osiągnięcie 6,5-7,0 proc. wzrostu gospodarczego w tym roku. Nie wszyscy jednak uważają, że wzrost ceny rudy żelaza spowodowały decyzje polityków.

- Możliwe, że mamy do czynienia z zamykaniem krótkich pozycji na rynku futures – powiedział Xu Huimin, analityk Huatai Great Wall Futures Co. w Szanghaju. - Szalony wzrostu cen kontraktów zaskoczył traderów i huty stali, które nie dostrzegły analogicznego wzrostu zamówień na rynku fizycznym – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane