Rusza badanie WSiP

Marcin Goralewski
opublikowano: 14-08-2002, 00:00

W połowie września Muza, Agora i Mac Edukacja będą musiały złożyć wiążące oferty zakupu co najmniej 10 proc. akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to transakcja zakończy się na przełomie roku.

19 sierpnia Muza, Agora i Mac Edukacja rozpoczną wstępne badanie prawnej i finansowej kondycji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP). Te trzy spółki znalazły się na tzw. krótkiej liście podmiotów zainteresowanych przejęciem największego w kraju wydawcy książek edukacyjnych. Oferty wiążące mają wpłynąć do ministerstwa skarbu w połowie września. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to transakcja może zostać zakończona pod koniec roku. Zgodnie z oczekiwaniami, z przetargu już na tym etapie odpadły zachodnie firmy — Wolters Kluwer i Cornelsen.

Nadal nie wiadomo, czy WSiP zostanie upubliczniony. O korzyściach takiego rozwiązania szeroko mówi Jan Rurański, prezes spółki. Akcje miałyby zadebiutować na przełomie 2002 i 2003 roku. Na razie nie rozpoczęły się jeszcze prace nad prospektem emisyjnym. Doradca resortu skarbu, przygotowując analizy przedprywatyzacyjne, prospekt praktycznie ma jednak już gotowy.

MSP chce sprzedać co najmniej 10 proc. akcji Wydawnictw. Z puli może zostać wyłączone 15-34 proc. walorów na giełdę. Do pracowników, którzy złożyli wcześniej wstępną ofertę zakupu akcji własnej firmy, trafi 15 proc. akcji. Przedstawiciele spółki pracowniczej nie wykluczają, że mimo odrzucenia ich oferty przez MSP będą chcieli rozmawiać na temat powiązań kapitałowych z przyszłym inwestorem WSiP.

Agora, Muza i Mac Edukacja będą musiały przedstawić we wrześniowej ofercie cenę, jaką proponują za przejęcie prywatyzowanej spółki. Pomóc w tym ma rozpoczynające się poniedziałek badanie firmy.

— Pierwsze due diligence nie rozwiązuje problemu. Początek września to dla WSiP okres największej sprzedaży, a więc czas, kiedy tak na prawdę powstaje wartość spółki —mówi osoba związana z przetargiem.

W ubiegłym roku konsorcjum Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego i Naszej Księgarni chciało za 85 proc. akcji WSIP-u zapłacić 335 mln zł. Transakcja nie doszła do skutku, bo inwestor nie przekonał do jej sfinansowania instytucji finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rusza badanie WSiP