Rusza fundusz akcji greckich

MWIE, BLOOMBERG
opublikowano: 27-06-2012, 00:00

RYNKI

Zarobić na inwestycjach pod Akropolem — takie zadanie stawia sobie firma zarządzająca aktywami Naftilia Asset Management. Choć od pięciu lat Hellada tkwi w recesji, a główny indeks giełdy w Atenach spadł w tym czasie o 88 proc., do funduszu inwestującego wyłącznie w greckie akcje udało się zebrać już ponad 50 mln EUR. Jego portfel wciąż stanowi jedynie gotówka. Zarządzający wstrzymali się z zakupami z powodu niepewności związanej z brakiem stabilnego rządu.

— Jeżeli Grecja utrzyma się w strefie euro, okazja do zarobienia pieniędzy będzie niesamowita — twierdzi George Elliott, który nad projektem pracuje już od 18 miesięcy. Przypomina, że po ogłoszeniu niewypłacalności przez Argentynę tamtejszy rynek akcji zyskał 650 proc.

To jednak strategia dla inwestorów o wyjątkowo mocnych nerwach. Jak ocenia Harvinder Sian, strateg obligacji Royal Bank of Scotland, ryzyko opuszczenia unii walutowej przez Helladę sięga 90 proc. Jeżeli do tego dojdzie, notowania akcji kupionych za euro zostaną wyrażone w słabszej drachmie, a to przejściowo doprowadzi do jeszcze większego pogłębienia spadków. Zarządzający są przygotowani jednak i na taką okoliczność.

— Powrót do drachmy oznaczałby ogromne zyski spekulantów. Decyzja, czy wykorzystać taką sytuację kosztem ludności Grecji, byłaby dla nas ogromnie trudna — przyznaje George Elliott. Największe nadzieje wiąże ze spółkami, które mogą być interesującymi celami przejęcia, lub takimi, które większość przychodów czerpią z eksportu. Unikać zamierza natomiast sektora bankowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu