Rusza przebudowa portfela PB

DI
opublikowano: 07-12-2012, 00:00

Skłonieni słabymi wynikami zdecydowaliśmy się dokonać w redakcyjnym portfelu małej rewolucji.

Pierwsze decyzje już na początku przyszłego tygodnia. Wyłonienie nowej strategii w konkursie wśród internautów, analizy nowych propozycji inwestycyjnych oraz pozbycie się większości nietrafionych inwestycji — to nasze sposoby na przerwanie impasu, w jakim ostatnio znalazł się Portfel PB. Co nas skłoniło do tak radykalnej zmiany? Od początku roku nasze inwestycje są na zero, choć WIG w tym czasie zyskał pokaźne 22 proc.

W ten sposób skończyła się trzyletnia świetna passa założonego w kwietniu 2009 r. portfela. Dokładnie tyle czasu udawało się nam bić giełdowe indeksy. Efekt? Na cele charytatywne przekazaliśmy 5100 zł zysku z 2009 r. i 4050 zł zysku za 2010. Jeszcze w ubiegłym, wyjątkowo trudnym dla giełdy roku, mimo poniesienia strat wyprzedziliśmy WIG. Niestety, w 2012 r. szczęście się od nas odwróciło. Obiecaliśmy sobie, że w przyszłym, miejmy nadzieję byczym, roku będzie inaczej. Dlatego postawiliśmy na strategię, jaką zaproponował nasz czytelnik Paweł Malik.

„W moim portfelu od dawna sprawdza się strategia fundamentalna szukania małych i średnich niedowartościowanychfirm, które nie są obciążone długiem i wykazują zyski. Zazwyczaj nie są analizowane przez analityków, więc bywają niezauważone i dopiero publikacja dobrych wyników przypomina o nich inwestorom” — napisał internauta, który wziął udział w konkursie zorganizowanym na portalu pb.pl.

Oto propozycje Pawła Malika, które będą podstawą do budowy nowego portfela redakcyjnego:

1. Agroliga. Notowana na NewConnect rolnicza spółka z Ukrainy nie ma długów, a dzięki inwestycjom w nowe moce produkcyjne zyski wzrosły skokowo. Ma też bardzo niski wskaźnik cena do zysku.

2. Polna. Zapowiadaneumorzenie akcji własnych elektromaszynowej spółki obniży wskaźniki do bardzo atrakcyjnych poziomów.

3. Vantage. Wydzielony z Impela wrocławski deweloper to jedna z niewielu spółek w branży, która nie przesadziła z kredytami. Atrakcyjne tereny we Wrocławiu i niska wycena sprawiają, że w przyszłym roku spółka może błysnąć.

4. Ropczyce. Producent materiałów ogniotrwałych od początku roku stale poprawia wyniki, ostatnio sprzedał ciążący mu Mostostal Energomontaż, a połączenie z ZM Invest powinno pozwolić na zwiększenie skali działalności.

5. Lena. Dzięki technologii LED, z której korzysta coraz więcej firm, branża oświetleniowa może znowu zabłysnąć. Notowaniom giełdowym spółki pomoże obserwowana poprawa wyników i, mimo zwyżek, wciąż bardzo niska wycena.

6. Kredyt Bank. Papiery spółki oferują ciekawą okazję do arbitrażu na parytecie wymiany akcji przy fuzji z BZ WBK.

7. Bipromet. To potencjalna perełka. Z kupnem trzeba zaczekać na likwidację ciążącej na wynikach spółki budowlanej PBK.

W weekend ocenimy fundamentalne propozycje do portfela z technicznego punktu widzenia. Analizy szukaj na pulsinwestora.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu