Ruszają bony na inwestycje

opublikowano: 18-03-2018, 22:00

Po zakończeniu badań firmy będą mogły wdrożyć nietuzinkowe rozwiązania — a wszystko dzięki grantom na zakup maszyn i urządzeń.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór dotacyjny „Bony na innowacje dla MSP — etap II inwestycyjny”. Granty w ramach poddziałania 2.3.2 programu Inteligentny Rozwój sfinansują projekty związane z wdrażaniem nowatorskich technologii w firmach.

— To bardzo ciekawy konkurs. Będzie on cieszył się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy nie prowadzą od razu dużych projektów, tylko zaczynają od mniejszych. PARP zastosowała schemat wsparcia dwuetapowego, który już działa np. w naborze „Wzór na konkurencję” w ramach programu Polska Wschodnia — zauważa Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido Taxand.

Jak podkreśla, w przypadku pierwszego etapu konkursu „Bony na innowacje”, który będzie trwał od 22 marca do 22 listopada, przedstawiciele biznesu otrzymają wsparcie na usługi badawcze, w wyniku których powstaną innowacje produktowe lub procesowe. Natomiast w uruchomionym właśnie przez PARP naborze przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć dotacje na wdrożenie w firmie wspomnianych innowacji i sfinansować nimi wydatki inwestycyjne.

— Jest jednak warunek przystąpienia do drugiego etapu konkursu. Trzeba z sukcesem zakończyć pierwszy nabór. Ponadto rządowa agencja musi zaakceptować wniosek o płatność końcową — tłumaczy ekspertka Crido Taxand.

Zwraca ponadto uwagę na kluczowe kryteria oceny projektów, m.in. na potencjał przedsiębiorcy do wdrożenia nowego rozwiązania. Co to oznacza w praktyce? Firma powinna udowodnić, że ma kadrę, wkład własny i zasoby techniczne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia.

— Jeżeli ten wymóg nie będzie spełniony, istnieje duże prawdopodobieństwo, że część pomysłów wspartych w ramach pierwszego etapu konkursu nie zostanie wdrożona — przestrzega Bogusława Mazurek.

Budżet naboru wynosi aż 70 mln zł. Z tej puli 6,8 mln zł będą mogły zgarnąć firmy z Mazowsza, a kwota 63,2 mln zł wesprze przedsięwzięcia spoza tego regionu.

Przyznawane przedsiębiorcom dofinansowanie jest pomocą de minimis, czyli limitowaną w czasie. Może wynieść maksymalnie 200 tys. EUR w ciągu dwóch lat obrachunkowych. Dlatego przedstawiciele biznesu powinni sprawdzić, z jakich programów dotacyjnych korzystali dotychczas i czy nie przekroczyli tego pułapu.

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o unijne wsparcie w czterech rundach. Wnioski można będzie składać od 17 kwietnia do 4 stycznia 2019 r.

Sprawdź program warsztatów "Umowy inwestycyjne", 16.04.2018, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu