Ruszają kazachskie dostawy do Eko Exportu

EG
opublikowano: 14-05-2012, 00:00

Dziś ważny dzień dla bielskiej spółki: ruszają dostawy białej mikrosfery oraz budowa instalacji przetwarzania.

Nieco przed planowanym terminem z kazachskiej spółki Eko Microspheres KZ wyjeżdża dziś pierwsza ciężarówka załadowana 20 tonami białej mikrosfery. Kierunek: bielskie hale giełdowego Eko Exportu. Spółka kierowana przez Jacka Dziedzica zabezpieczyła sobie dostęp do lagun mikrosfery poprzez przejęcie pakietu kontrolnego w Eko Microspheres KZ w lutym.

— Jesteśmy przekonani, że za kilka dni rozpoczną się dostawy z naszej drugiej kazachskiej spółki i surowiec zacznie od czerwca płynąć szeroką ławą — mówi Zbigniew Bokun, dyrektor rozwoju spółki.

Docelowo każda z kazachskich spółek ma dostarczać po 10 tys. ton surowca rocznie. To dużo, bo w 2011 r. spółka przerobiła ok. 10 tys. ton. Wyższą wydajność ma zapewnić nowa linia do rozładunku mikrosfery wraz z układem przesiewania i paczkowania gotowego produktu. Całkowita wartość inwestycji to ponad 1,5 mln zł.

— Dziś składamy do Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości wniosek o dofinansowanie projektu. Chcemy uzyskać 750 tys. zł, czyli 60 proc. wydatków kwalifikowanych. Zakładana wydajność tej instalacji to 6 ton na godzinę. To podwoi zdolności produkcyjne i pozwoli na produkowanie nowych frakcji mikrosfer o unikalnych parametrach w ilościach przemysłowych, praktycznie nieosiągalnych na świecie — dodaje Zbigniew Bokun.

Inwestycja ma być ekspresowa: linia ma działać już w czerwcu. Szefowie Eko Exportu chcą się nim pochwalić swojemu amerykańskiemu partnerowi, podczas jego najbliższej wizyty we wrześniu. Tym bardziej że zamierza z nim podbić bardzo perspektywiczny rynek Ameryki Północnej. Także od dziś walory Eko Exportu wchodzą w skład indeksu sWIG-80.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu