Ryanair wzleciał dzięki wynikom

Tadeusz Stasiuk
01-06-2005, 00:00

Wyniki finansowe Ryanair Holdings, właściciela największych europejskich tanich linii lotniczych, przebiły w zakończonym 31 marca roku obrachunkowym najśmielsze oczekiwania analityków. Irlandzka spółka zarobiła na czysto 266,7 mln EUR, aż 29 proc. więcej niż w roku poprzednim. Zysk na akcję zwiększył się z 27 do 34,9 eurocentów. Równie spektakularny był wzrost przychodów, których wartość zamknęła się kwotą 1,34 mld EUR, 24 proc. wyższą niż rok wcześniej. Specjaliści ankietowani przez agencję Bloomberg prognozowali odpowiednio 245,6 mln EUR i 1,29 mld EUR.

Takie wyniki Irlandczycy zawdzięczają rosnącej rzeszy pasażerów odbieranych m.in. British Airways. Wzrost liczby klientów o 19 proc., do 27,6 mln jest efektem uruchomienia nowych połączeń z Hiszpanią i Niemcami, ale również polityki cenowej. Mimo paliwowej drożyzny bilety poszły w górę tylko o 2 proc., u konkurentów — znacznie bardziej.

Inwestorzy entuzjastycznie przyjęli komunikat spółki. Kurs jej akcji na giełdzie londyńskiej podskoczył o blisko 4 proc. Z ponad 20-proc. stopą zwrotu z inwestycji, jest to jeden z najlepszych walorów wśród europejskich operatorów lotniczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Ryanair wzleciał dzięki wynikom