Rybiński: susza wpłynie na inflację

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2006, 19:11

Tegoroczna susza z pewnością będzie miała krótkookresowy wpływ na poziom inflacji, ale nie wiadomo jeszcze, czy wywoła ona tzw. efekt drugiej rundy, uważa wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Krzysztof Rybiński.

Tegoroczna susza z pewnością będzie miała krótkookresowy wpływ na poziom inflacji, ale nie wiadomo jeszcze, czy wywoła ona tzw. efekt drugiej rundy, uważa wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Krzysztof Rybiński.

„Susza będzie na pewno miała wpływ na inflację w krótkim okresie. [...] Teraz trudno przewidzieć, jakie konsekwencje to będzie miało dla decyzji RPP” – powiedział Rybiński agencji ISB podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

„Rodzi się pytanie, czy susza będzie miała wpływ również w średnim okresie, czyli czy będziemy mieć tzw. efekt drugiej rundy” – dodał wiceszef banku centralnego.

W banku trwają jeszcze analizy na ten temat, dodał.

Efktem suszy był wzrost cen żywności – np. w lipcu o 0,4% rr wobec spadku o 0,2% w czerwcu – co z kolei przełożyło się na wyższy od oczekiwań wskaźnik inflacji konsumenckiej w tym miesiącu (1,1% wobec oczekiwanych 0,8%). Na wpływ suszy na inflację zwracała uwagę NBP już w lipcowej projekcji inflacyjnej. (ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rybiński: susza wpłynie na inflację