Rynek czeka na RPP

DM TMS Brokers
04-12-2012, 18:00

W drugim dniu tygodnia na rynku walutowym dominowała nieco obniżona awersja do ryzyka.

Na wartości w stosunku do dolara zyskały wszystkie oprócz franka szwajcarskiego waluty krajów z grona G10. Indeks wartości amerykańskiej waluty wobec koszyka sześciu głównych światowych walut spadł do najniższego poziomu od sześciu tygodni. Najsilniej umocniła się szwedzka korona oraz dość nieoczekiwanie, bo po obniżce stóp procentowych przez władze monetarne - dolar australijski. Zyskała również wspólna waluta. Kurs EUR/USD osiągnął maksimum na 1,3105, czyli najwyższym poziomie od połowy października.

Notowania złotego w stosunku do euro pozostawały wyjątkowo stabilne. Kurs EUR/PLN poruszał się w wąskim przedziale wahań tuż pod 4,13. Tradycyjnie silniejszą ujemną korelacją z eurodolarem wykazał się kurs USD/PLN. W ciągu dnia zniżkował on nieco poniżej 3,15. Dziś uwagę rodzimych inwestorów z pewnością przyciągnie ogłoszenie decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Podobnie jak konsensus rynkowy uważamy, że koszt pieniądza zostanie obniżony o 25 pkt. baz. Za taką decyzją przemawia gwałtownie spowalniające tempo wzrostu gospodarczego oraz spadająca presja inflacyjna. Obniżka stóp nie będzie żadnym zaskoczeniem dlatego nie powinna wpłynąć na wartość złotego. Ewentualne cięcie o 50 pkt. baz. mogłoby osłabić polską walutę. Uważamy, że choć zostanie to poddane pod głosowanie, to taki ruch nie uzyska większości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek czeka na RPP