Rynek diamentów jest w rękach Hongkongu

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 17-09-2014, 00:00

Wszystkie oczy są zwrócone na Wschód. Ceny diamentów i wyrobów jubilerskich będą zależały od zainteresowania inwestorów z Azji.

Do końca tygodnia będą trwały dwie najważniejsze w Azji imprezy inwestycyjno-jubilerskie: Hong Kong Jewellery & Gem Fair i Hong Kong Convention & Exhibition Centre. Na pierwszej ponad 1,6 tys. wystawców — w tym 435 firm diamentowych — zaprezentuje diamenty i inne kamienie szlachetne oraz perły, a na drugiej ponad 2 tys. wystawców z całego świata pokaże najpiękniejsze i najkosztowniejsze wyroby jubilerskie. Od zainteresowania nimi zależy wzrost cen brylantów na świecie.

Gdzie kupować
Gdzie kupować
Diamenty inwestycyjne można kupić w Polsce. Sprzedaż w oddziałach przez telefon i internet prowadzą: Mennica Polska oraz mennice — Skarbowa, która ma oddział w Warszawie i we Wrocławiu, oraz Wrocławska, której filie znajdują się w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Białymstoku, Opolu, Kielcach, Gdańsku i Katowicach. Od dwóch lat działa też w Warszawie Diamonds International Corporation, firma, która jest członkiem Beurs voor Diamanthandel — giełdy diamentowej w Antwerpii.
[FOT. BLOOMBERG]

Główny wskaźnik cen diamentów — PolishedPrices — stracił w ostatnim tygodniu 0,9 proc. i wciąż jest o 1,7 proc. niżej niż przed rokiem. Tegoroczny wynik też nie poraża — indeks zyskał zaledwie 0,3 proc. Trudno więc mówić o sukcesie inwestycyjnym. Najgorzej sprzedają się kamienie małe — 0,3 karatowe. Ich wskaźnik spadł o 4,1 proc.

Najbardziej drożały natomiast kamienie jednokaratowe, czyli te, od których fachowcy zaczynają mówić jako o kamieniach inwestycyjnych. Ich cena wzrosła o 6 proc. Potwierdza się więc fakt, że jeżeli mają dobre parametry, nie będzie problemów z ich spieniężeniem, zwłaszcza najdroższych, szlifowanych współcześnie i z 57 fasetami. Każdy inny, tzw. przejściowy szlif, obniża wartość nawet o 20 proc. Rynek diamentów najstabilniejszy w ciągu ostatnich miesięcy był w USA i zaczął nawet w miesiącach wakacyjnych rosnąć.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z danych Rapaport, firmy, której raport jest podstawą wyceny diamentów, wynika, że sprzedaż sklepów jubilerskich wzrosła w lipcu o 8 proc. w ujęciu rocznym. Znacznie gorsza koniunktura była natomiast w Antwerpii. Większość sprzedawców już w sierpniu czekała na targi w Hongkongu.

Dotyczyło to zarówno sprzedających, jak i kupujących, choć ich nastroje są różne — sprzedawcy obawiają się, że indyjscy producenci mogą obniżyć ceny, żeby poprawić płynność, natomiast kupujący właśnie na to liczą. Na razie na Wschodzie, zwłaszcza w Chinach, największezainteresowanie wzbudzały kamienie najbardziej poszukiwane na rynku amerykańskim, czyli jednokaratowe o barwie GJ, a więc prawie bezbarwne — i o skali zanieczyszczeń SI2 — slightly included — z nieznacznymi, ale dostrzegalnymi inkluzjami — kryształkami, zakurzeniami, wtopieniami lub wydrążeniami. Poszukiwane były też diamenty znacznie większe — trzykaratowe.

Tylko w Indiach najchętniej kupowano kamienie mniejsze — od 0,5 do 0,7 karata, na całkiem małe 0,3-04 karata popyt jednak również spadł. Targi Hong Kong Jewellery & Gem rozpoczęły się 15 września. Nastroje są na razie stonowane, a dostawcy nie mają wybujałych oczekiwań ze względu na ostatnie ograniczenie zapotrzebowania z Dalekiego Wschodu.

Widać natomiast, że spadło zainteresowanie inwestorów z Chin kamieniami mniejszymi niż karatowe. Nie zawarto też na razie znaczących transakcji. Rapaport potwierdził tylko… kradzież trzech diamentów o masie 3 i 5 karatów z pawilonu Israel Diamond Institute’s.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane