Rynek druku w dobrej kondycji

opublikowano: 01-09-2019, 22:00

Cyfryzacja cyfryzacją, ale dokumenty na papierze wciąż są potrzebne. Firmy oferujące ich wydruk mają coraz więcej do zaoferowania.

Rola skanerów i drukarek wcale nie maleje — przekonuje Alan Pajek, wiceprezes firmy Ediko specjalizującej się w zarządzaniu firmowym drukiem. Zgodnie z raportem Związku Cyfrowa Polska sprzedaż takich urządzeń z roku na rok rośnie. Obecnie wynosi ponad 100 mln rocznie.

— Z roczną sprzedażą na poziomie 1 mln nasz rynek odpowiada dokładnie za 1 proc. światowej sprzedaży, zajmując ósme miejsce w Europie — mówi Alan Pajek.

Generalnie polski rynek druku jest wart 228 mln dolarów, natomiast globalny — 13,7 mln dolarów.

— Przy tym w naszym kraju sprzedaje się coraz więcej droższych urządzeń, których odbiorcami najczęściej są duże korporacje — podkreśla Alan Pajek.

Dodaje, że polski pracownik drukuje od 18 do 20 stron dziennie. Jego zdaniem dane dotyczące wykorzystania urządzeń drukujących w połączeniu z rosnącą sprzedażą i nastawieniem na sprzęt wysokiej klasy pokazują duży potencjał wdrożeniowy dla usług z kategorii zarządzania drukiem w polskich firmach.

— Dodatkowo branża stale rozwija wykorzystywane technologie, dzięki czemu usługi te tanieją. W efekcie obecnie nawet mniejsze przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na monitoring sfery druku i zarządzanie nią — mówi Alan Pajek.

Rozwiązania dostępne obecnie na rynku w bardzo niewielkim stopniu przypominają te z początku wieku, które oznaczały jedynie prosty monitoring floty maszyn. Dzięki wykorzystaniu technologii m.in. internetu rzeczy, cloud computingu, a przede wszystkim nawiązaniu relacji z partnerami spoza branży od wyspecjalizowanej spółki zarządzającej drukiem można otrzymać m.in. pełen audyt strefy druku, informujący o tym, w których aspektach jest ona nieefektywna bądź podatna na cyberataki. Dostępne są także usługi wydruku poufnego i podążającego, pozwalające nie tylko uzyskać dodatkowe informacje o obciążeniu urządzeń, ale też zabezpieczające dokumenty przed ich odebraniem przez nieuprawnioną osobę. Można liczyć także na zdalny monitoring z każdego miejsca na ziemi.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy