Rynek już czeka na raport NFP

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 02-06-2021, 13:29

Choć popyt na ryzyko utrzymuje się na podwyższonym poziomie, to widać, że przed piątkową publikacją majowych danych z amerykańskiego rynku pracy inwestorom trudno obrać zdecydowany kierunek.

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się w pobliżu kreski, a notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy handlowane są dziś płasko. Taki stan rzeczy może się utrzymywać dziś na rynku. Jutro sytuację powinny nieco zdynamizować usługowe wskaźniki koniunktury gospodarczej za maj. Wydźwięk wczorajszych danych z przemysłu pozostaje pozytywny, a tempo odbudowy w tym sektorze jest utrzymywane. W usługach sytuacja ze względu na luzowanie restrykcji powinna się szybciej poprawiać, szczególnie w Eurolandzie.

Dopiero jutro, ze względu na poniedziałkowe święto w USA, opublikowany zostanie raport ADP będący przedsmakiem oficjalnych piątkowych danych. Sama interpretacja majowych wskaźników z USA dla sytuacji na rynku akcyjnym będzie trudna. Przed miesiącem w pierwszej reakcji rynek ucieszył się z niższego od oczekiwań wzrostu miejsc pracy, bowiem zinterpretował to jako szansę na dłuższe pozostawienie obecnego kształtu polityki monetarnej bez zmian. Na rynku cały czas ścierają się z jednej strony obawy związane z konsekwencjami wyższej inflacji, a z drugiej nadzieje na dalsze ożywienie koniunktury. Finalnie kolejne sygnały postępującej odbudowy gospodarczej, zarówno w przypadku jutrzejszych danych z sektora usługowego jak i piątkowych z rynku pracy, powinny wpisywać się w scenariusz kontynuacji wzrostów głównych indeksów.

W oczekiwaniu na dane makroekonomiczne sytuacja na rynku walutowym pozostaje stabilna, a kurs EURUSD utrzymuje się w okolicy 1.22. Nie dotyczy to jednak liry tureckiej, która po wczorajszych nawoływaniach prezydenta Erdogana do obniżek stóp, znalazła się na nowych minimach. Na przestrzeni ostatnich tygodni zarówno notowania EURTRY jak i USDTRY pięły się na nowe szczyty w obawie, że po wymianie szefa banku centralnego powróci presja do obniżek stóp. Teraz ten scenariusz się materializuje, co będzie cały czas skłaniać uczestników rynku do ucieczki od liry. W przypadku cięcia stóp załamanie kursu wydaje się prawdopodobne.

Na rynku surowcowym ropa drożeje, a baryłka WTI wyceniana jest w okolicy 68 USD po tym jak kartel OPEC powtórzył swój optymizm, jeśli chodzi o odbudowę popytu na ropę i jak na razie zmarginalizował ryzyko pojawienia się na rynku dodatkowej podaży ze strony Iranu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane