Rynek nie wie na co postawić?

  • Marek Rogalski
16-04-2015, 18:19

Dobrze było to widać dzisiaj. Z jednej strony Grecja ze swoimi problemami, które z upływem czasu będą większe - wprawdzie Grecy zdementowali dzisiaj spekulacje, jakoby mieli prosić MFW o przełożenie terminu majowych spłat kapitału, to z wypowiedzi unijnego komisarza Pierre Moscovici, a także wcześniejszych postaw szefa KE Junckera można odnieść wrażenie, że Grexit byłby ogromną katastrofą, jeżeli miałby nastąpić – a z drugiej strony kolejne słabe dane z USA, które pokazują, że czerwcowe oczekiwania, co do podwyżki stóp przez FED należy odłożyć na półkę.

O godz. 14:30 okazało się, że liczba wydanych pozwoleń na budowy spadła w marcu o 5,7 proc. m/m, a liczba rozpoczętych budów wzrosła zaledwie o 2 proc. m/m po 15,3 proc. m/m spadku w lutym. Cotygodniowe bezrobocie zwiększyło się do 294 tys. wniosków – oczekiwano 280 tys.  Sytuację nieco ratuje regionalny odczyt indeksu FED z Filadelfii, który wzrósł w kwietniu do 7,5 pkt. z 5,0 pkt. Tylko, że w tym tygodniu mieliśmy już zaskoczenie, niestety negatywne ze strony analogicznego indeksu dla Nowego Jorku, który spadł w kwietniu do -1,19 pkt. z 6,9 pkt. Przed nami szereg wystąpień członków FED (Lockhart, Mester, Rosengren, Fischer) – to tylko dzisiaj – którzy najpewniej będą odnosić się do zagadnień polityki monetarnej. Warto jednak zwrócić uwagę, że ewentualne perturbacje wokół Grecji na pewno nie będą pomocne dla FED – reasumując, rynek powinien zastanowić się teraz, czy w tym roku będzie tylko jedna podwyżka stóp procentowych na jesieni. Jednak już wnioski nie są takie oczywiste. Pretekst do korekty dolara jest, ale brakuje dla niego mocnych alternatyw.

W efekcie dolar nie będzie wyglądać tak samo w ustawieniach z różnymi walutami. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się w krótkim terminie. Tu chociażby na EUR/USD mamy dzisiaj sporą rozpiętość wahań i cały czas ustawienie pro-spadkowe, co wynika z wcześniejszej formacji RGR zakładającej zejście poniżej marcowych dołków na 1,0461. Niemniej wyraźnym sygnałem, że wracamy do w/w scenariusza będzie zejście poniżej 1,06.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek nie wie na co postawić?