Rynek obligacji spółek boi się wojny

Przez pierwsze osiem dni sierpnia wartość emisji obligacji spółek była najniższa dla tego okresu roku od lipca 2013 roku, wynika z analizy Bloomberga.

Tylko 53,6 mld USD pożyczyły firmy emitując obligacje przez pierwsze osiem dni sierpnia, wyliczył Bloomberg. To skutek obaw wynikających z konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie i Ukrainie.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ryzyko geopolityczne zdecydowanie hamuje sprzedaż obligacji spółek na całym świecie – powiedział David Lai, dyrektor inwestycji w Eastspring Investments z Singapuru, który zarządza aktywami wartości 105 mld USD. - Ukraina, Gaza i Irak to wydarzenia, które zwiększają niepewność. Poza tym, sierpień to zwykle słabszy okres jeśli chodzi o emisje – dodał.
 
Średni spread rentowności obligacji spółek i obligacji spekulacyjnych wobec rentowności obligacji skarbowych USA wynosił 8 sierpnia 178 pkt bazowych i był o 22 pkt bazowe wyższy niż wynosiła najniższa jego wartość w czerwcu. Był także najwyższy od 18 marca tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek obligacji spółek boi się wojny