Rynek oczekiwał czegoś więcej

Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

WALUTY

Decyzja EBC o redukcji stóp procentowych o 25 pkt baz. szczytu przywódców UE były głównymi wydarzeniami tygodnia. Obniżka była oczekiwana, ale brak programu wykupu obligacji krajów strefy euro był niemiłą niespodzianką. Rynki uznały, że dotychczasowe działania EBC mające na celu rozwiązanie kryzysu w Europie mogą się okazać niewystarczające. Dlatego kurs EUR/USD obniżył się w okolice 1,33.

Liderom UE udało się osiągnąć porozumienie w kwestii wzmocnienia dyscypliny fiskalnej, ale nie jednomyślne. Propozycje nowych umów międzyrządowych mają być gotowe dopiero w marcu przyszłego roku. Rodzi to ryzyko utrzymania nerwowych nastrojów na rynkach co najmniej do tego czasu.

Na rynku krajowym najważniejszym wydarzeniem było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami rada pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Polska waluta pozostawała pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Brak decyzji EBC o wykupie obligacji krajów strefy euro skutkował wzrostem kursu EUR/PLN do 4,52. Najbliższe dni przyniosą szczegółową analizę postanowień brukselskiego szczytu. Decyzję polityków nie kończą jednak problemów strefy euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu